Publiceringsdatum: 2026-04-24
Letar du efter anställning inom administration, ekonomi, juridik? Ett spännande jobb som informationsassistent hos Coop Syd AB väntar på dig - varför inte söka idag? Coop Syd AB behöver någon som vill arbeta heltid. Om du är tillgänglig för 6 månader eller längre, ta en titt på denna jobbannons.
Att bo i närheten av Svedala kan vara en fördel för denna position, så om du redan bor i området bör du överväga att söka jobbet. Coop Syd AB har just nu en ledig tjänst som informationsassistent. Om du vill ta din karriär till nästa nivå, ta en titt på deras jobbannons och se om jobbet passar dig! Har du vad som krävs för att arbeta som informationsassistent hos Coop Syd AB? Ansök innan fredag den femtonde maj 2026 och ta reda på det!
Som Säljchef Färskvaror på Svedala ingår du i butikens ledningsgrupp. Du har, utöver ditt ansvar för kundmötet och färskvarorna i butiken, tillsammans med övriga i ledningsgruppen ett gemensamt ansvar för affärsplan, försäljning och resultat.
Vi vill att du har ett brinnande intresse för färskvaror, det vill säga, delikatess, matlagning samt följer mattrender. Vi ser att du tänker utanför boxen och vågar inspirera till matglädje.
Som Säljchef har du en betydande roll där vi ser att du är den naturliga ledaren och kulturbäraren som visar vägen framåt. Genom att vara en förebild för dina säljare inspirerar du dem till att varje dag prestera sitt yttersta. Rollen som Säljchef på coop innebär bland annat personalplanering, affärsmannaskap samt att följa upp koncept och rutiner, allt för att skapa en effektiv drift. Det mest centrala i jobbet innebär att leda och coacha dina medarbetare för att skapa en god arbetsmiljö.
Kunden i våra butiker ska inte bara mötas av bra varor till bra priser, vi vill även att de varje dag upplever matinspiration, intressanta händelser, överraskningar och inte minst får ett bra personligt bemötande från all vår personal. Verklig framgång bygger på att vi älskar våra jobb och visar äkta omtanke och glädje för våra kunder!
Tjänsten är ett vikariat på heltid, 40 timmar i veckan. Start 1/7 eller enligt överenskommelse. Vikariatet sträcker sig ett år.
David Andersson
Urval sker löpande och tjänsten kan komma att tillsättas före sista ansökningsdatum. Vi ser fram emot din ansökan!
Coop är unikt! Det är lätt att tro att alla matbutiker är lika. Samma varor på hyllorna, samma kundvagnar och så kassan vid utgången. Men Coop är annorlunda eftersom vi ägs av våra 3,5 miljoner medlemmar. Det är vad som gör oss unika. Det ger oss också ett extra stort ansvar, men också extra stora möjligheter.
Coop är en av Sveriges största arbetsgivare och vi drivs av uppgiften att ge alla tillgång till den goda maten. Vi är inne i en spännande förändringsresa mot att vara den goda kraften i mat-Sverige. Vi ska förenkla vardagen och ge alla tillgång till goda råvaror – något som är bra för både kropp, själ och vår miljö.
Coop har länge levt i framkant och förverkligat vikten av ekologiskt tänkande. Vår fisk är certifierad, hönsen utsläppta och vårt egna varumärke Änglamark är utsett till Sveriges Grönaste Varumärke - men vår resa slutar inte där.
Tillsammans med våra medarbetare arbetar vi varje dag tillsammans med våra kunder för att fortsätta vara bäst på hållbar utveckling och nu satsar vi ännu mer på att sprida matglädje och mer kärlek till bra råvaror.
Tillsammans kan och ska vi bli den goda kraften i mat-Sverige!
Coop värdesätter kvaliteter som en jämn ålders- och könsfördelning samt etnisk och kulturell mångfald tillför verksamheten.
| Antal tjänster | 1 |
|---|---|
| Arbetstid | Heltid |
| Företagsnamn | Coop Syd AB |
| Lön | Fast månads- vecko- eller timlön |
| Omfattning | 6 månader eller längre |
| Organisationsnummer | 5566152269 |
| Typ av anställning | Vanlig anställning |
| Yrke | Informationsassistent |
| Yrkesområde | Administration, ekonomi, juridik |
Coop Syd AB söker en person till denna tjänst som informationsassistent med placerings i Svedala. Om det låter intressant att arbeta som informationsassistent hos Coop Syd AB skickar du in din ansökan senast 2026-05-15.
Källa: Arbetsförmedlingen
Coop Norrbotten Ekonomisk Fören söker en person till tjänsten som informationsassistent i Luleå.
2026-04-28
Mer infoCoop Värmland Ekonomisk fören söker en person till tjänsten som butikssäljare, dagligvaror/medarbetare, dagligvaror i Karlstad.
2026-04-17
Mer infoCoop Syd AB söker en person till tjänsten som avdelningschef butik i Osby.
2026-03-16
Mer info