Publiceringsdatum: 2026-10-22
Är du på jakt efter en karriär inom administration, ekonomi, juridik? Det är nu möjligt för dig att få jobb som rekryterare/rekryteringskonsult hos Academic Work Sweden AB. Vill du arbeta heltid hos Academic Work Sweden AB? Just nu letar de efter någon som vill ha en tjänst 6 månader eller längre.
Arbetsplatsen ligger nära tillhands om du är bosatta i Stockholm som är tjänsteorten. Academic Work Sweden AB behöver fler anställda som stödjer arbetet inom rekryterare/rekryteringskonsult. Kolla in deras lediga tjänst för att se om du har vad som krävs. Academic Work Sweden AB letar efter erfaren rekryterare/rekryteringskonsult som kan ansluta till deras team. Sista ansökningsdag är tisdag den tjugonde april 2027.
Bli en del av Winona-teamet!
Vi befinner oss i en spännande expansionsfas där vi tillsammans driver och utvecklar bolaget och söker nu ytterligare en engagerad och affärsdriven kollega!
Winona är specialistkonsulter inom Executive Search och Interim Management. Vi har en unik position på marknaden: vi driver ett entreprenöriellt tillväxtbolag med personligt engagemang, men står stadigt med vår ägarkoncern Akind i ryggen. Framförallt är vi ett otroligt team som har kul tillsammans på jobbet, och det är kanske viktigast av allt.
Winona är en del av Akind tillsammans med systerbolag som Academic Work, Brights och Crowd Collective. Winona har kontor i bland annat Stockholm, Göteborg och Malmö samt internationell närvaro i Finland och Tyskland.
Vi befinner oss i en spännande expansionsfas där vi tillsammans driver och utvecklar bolaget och söker nu ytterligare en engagerad och affärsdriven kollega!
Hos oss blir du en del av ett starkt team bestående av Senior Consultants, Senior Researchers och Consultants inom Executive Search, samt Interim Partner Manager inom Interim. Vi söker dig som har erfarenhet inom rekrytering eller konsultverksamhet och som vill vara med och utveckla ett spetsbolag i tillväxt – med tryggheten i en etablerad koncern i ryggen.
Tjänsten är en tillsvidareanställning där en stor del av din roll under de första 9 månaderna är ett vikariat som Interim Partner Manager under föräldraledighet. Vad din roll blir därefter – om det blir inom Interim eller Executive Search – formar vi tillsammans utifrån din profil, dina styrkor och vart du vill utvecklas.
I uppdraget som Interim Partner Manager (IPM) är du en nyckelperson som bygger och vårdar starka relationer. Med "partners" menar vi alla våra viktiga kontaktytor: våra kandidater, våra kunder och kollegorna på systerbolagen inom Akind. Du gillar högt tempo, korta beslutsvägar och brinner för att skapa värde i varje samarbete. IPM ansvarar för både sälj och leverans av interimsuppdrag, med ansvar för hela processen från säljmöte till avtalsskrivning. Du rapporterar till Head of Operations på Winona, och samarbetar i olika utsträckning med konsulter, seniorkonsulter och researchers i teamet.
Vi tror att du beskriver dig själv som: Drivande, affärsmässig och relationsskapande. Du trivs i en miljö där du får ta eget ansvar och bygga starka nätverk.
Låter det här som din nästa möjlighet, eller vill du veta mer om hur det är att jobba med oss på Winona? Hör av dig!
| Antal tjänster | 1 |
|---|---|
| Arbetstid | Heltid |
| Företagsnamn | Academic Work Sweden AB |
| Lön | Fast och rörlig lön |
| Omfattning | 6 månader eller längre |
| Organisationsnummer | 5565595450 |
| Typ av anställning | Vanlig anställning |
| Yrke | Rekryterare/Rekryteringskonsult |
| Yrkesområde | Administration, ekonomi, juridik |
Academic Work Sweden AB söker en person till denna tjänst som rekryterare/rekryteringskonsult med placerings i Stockholm. Om det låter intressant att arbeta som rekryterare/rekryteringskonsult hos Academic Work Sweden AB skickar du in din ansökan senast 2027-04-20.
Källa: Arbetsförmedlingen