Publiceringsdatum: 2026-06-22
Skulle du vilja jobba inom yrken med social inriktning? Här är din möjlighet att bli en del av teamet hos IGS Assistans AB genom att arbeta som personlig assistent. Stockholm är platsen där detta jobb har sin tjänsteort.
IGS Assistans AB söker för närvarande efter en person att anställa inom personlig assistent-branschen. Ta en titt på deras lediga tjänst för att se om något av dem passar just dig. Låt IGS Assistans AB hjälpa dig att uppnå dina karriärmål som personlig assistent! Ansök seast onsdag den tjugoandra juli 2026.
Timvikarie sökes till kvinna i Hägersten
IGS Assistans AB söker nu en flexibel personlig assistent för timanställning hos en av våra kunder i Hägersten.
Om tjänsten
Vi söker dig som inte nödvändigtvis vill arbeta mycket, men som kan vara tillgänglig med kort varsel, särskilt vid akuta behov såsom sjukdom eller vård av barn.
Du bor med fördel i Hägersten eller Älvsjö och har en vardag som möjliggör snabba inhopp – kanske studerar du på distans, arbetar hemifrån eller är på väg tillbaka till arbetslivet efter föräldraledighet (med möjlighet till barnvakt vid behov).
Vi söker främst dig som är morgonpigg och kan arbeta dagpass mellan kl. 07:00–16:00, men det finns även pass under kvällstid (16:00–24:00).
Kunden är en rullstolsburen kvinna i 40-årsåldern med Cerebral Pares och viss talsvårighet. Hon beskriver själv sitt behov så här:
”Som personlig assistent är du mitt stöd i vardagen så att mitt liv fungerar på bästa sätt. Jag vill själv bestämma vad och hur, men behöver hjälp för att planera och genomföra saker. Jag är en aktiv och glad tjej som använder elrullstol och tycker om att vara ute, träffa vänner, chatta, dansa och resa. Jag går på daglig verksamhet och ibland på sjukgymnastik. Det är viktigt att du kan uttrycka dig väl i tal och skrift eftersom jag ibland behöver hjälp med kommunikationen. Har du dessutom ett visst intresse för datorer är det ett plus.”
Som personlig assistent arbetar du i kundens hem och fungerar som hennes förlängda armar och ben. Du hjälper till med det som kunden själv skulle ha gjort om hon inte haft sin funktionsnedsättning – utan att ta över det hon klarar själv.
Vi ser gärna kvinnliga sökande i åldern 30–55 år, men personlig mognad och livserfarenhet är viktigare än ålder.
| Antal tjänster | 1 |
|---|---|
| Företagsnamn | IGS Assistans AB |
| Lön | Fast månads- vecko- eller timlön |
| Organisationsnummer | 5567680318 |
| Typ av anställning | Behovsanställning |
| Yrke | Personlig assistent |
| Yrkesområde | Yrken med social inriktning |
IGS Assistans AB söker en person till denna tjänst som personlig assistent med placerings i Stockholm. Om det låter intressant att arbeta som personlig assistent hos IGS Assistans AB skickar du in din ansökan senast 2026-07-22.
Källa: Arbetsförmedlingen