Publiceringsdatum: 2026-04-30
Har du övervägt att arbeta inom pedagogik-branschen? Positionen som lärare i gymnasieskolan hos TellusAcademy Vikariepoolen AB är öppen och väntar på en lämplig kandidat - kan det vara du? Detta är ett jobb på deltid där TellusAcademy Vikariepoolen AB letar efter någon under 3 månader – upp till 6 månader.
Arbetsplatsen ligger nära tillhands om du är bosatta i Stockholm som är tjänsteorten. TellusAcademy Vikariepoolen AB söker efter fler duktiga individer som vill arbeta som lärare i gymnasieskolan. De har just nu lediga jobb som lärare i gymnasieskolan som kan vara av intresse för dig. Har du vad som krävs för att arbeta som lärare i gymnasieskolan hos TellusAcademy Vikariepoolen AB? Ansök innan fredag den tjugonionde maj 2026 och ta reda på det!
Vikariepoolen arbetar med uthyrning och rekrytering av pedagogisk personal och kökspersonal till förskola och skola. I över två decennier har vi stöttat upp och avlastat förskolans och skolans verksamheter i deras viktiga uppdrag – att lära, stärka och utveckla nya generationer av barn och unga för framtiden. Tillsammans arbetar vi mot vårt gemensamma mål – en bra skolgång för nästa generation.
Vi söker dig som vill arbeta som lärarvikarie på gymnasiet i Stockholm. Vi har både kortare och längre vikariat och matchar dem mot dina önskemål och kompetens. Hos oss styr du själv vilka dagar och tider du har möjlighet att arbeta, det gör det enkelt att kombinera arbetet hos oss med till exempel studier eller ett deltidsarbete. Som vikarie ersätter du ordinarie lärare för längre eller kortare period. Du förbereder och håller lektioner efter lärarens planering eller din egen samt bidrar till en trygg och meningsfull dag för eleverna. Du behöver vara van att leda en klass, ha viljan och förmågan att arbeta tillsammans med andra vuxna i team, kunna sätta dig in i olika skolors rutiner och hantera situationer som kan uppstå i klassrummet. Kvalifikationer Erfarenhet av att undervisa i gymnasieskolan Gymnasieutbildning. Eftergymnasial utbildning inom pedagogik är meriterande. Goda referenser För att ansökan ska behandlas behöver cv och personligt brev laddas upp. För att arbeta i skola och förskola krävs ett godkänt utdrag ur polisens belastningsregister avseende arbete i skola och förskola. Mer information finns på www.polisen.se.| Antal tjänster | 30 |
|---|---|
| Arbetstid | Deltid |
| Företagsnamn | TellusAcademy Vikariepoolen AB |
| Lön | Fast månads- vecko- eller timlön |
| Omfattning | 3 månader – upp till 6 månader |
| Organisationsnummer | 5568261381 |
| Typ av anställning | Vanlig anställning |
| Yrke | Lärare i gymnasieskolan |
| Yrkesområde | Pedagogik |
TellusAcademy Vikariepoolen AB söker personer till denna tjänst som lärare i gymnasieskolan med placerings i Stockholm. Om det låter intressant att arbeta som lärare i gymnasieskolan hos TellusAcademy Vikariepoolen AB skickar du in din ansökan senast 2026-05-29.
Källa: Arbetsförmedlingen
TellusAcademy Vikariepoolen AB söker tjugo personer till tjänsten som lärare i gymnasieskolan i Stockholm.
2026-04-21
Mer infoTellusAcademy Vikariepoolen AB söker personer till tjänsten som lärare i grundskolan, årskurs 4-6 i Stockholm.
2026-04-30
Mer infoTellusAcademy Vikariepoolen AB söker personer till tjänsten som barnskötare i Stockholm.
2026-04-30
Mer info