Publiceringsdatum: 2026-05-28
Skulle du vilja jobba inom försäljning, inköp, marknadsföring? Här är din möjlighet att bli en del av teamet hos Retail staffing Sverige AB genom att arbeta som butikssäljare, fackhandel. Retail staffing Sverige AB söker för närvarande efter personal på deltid för en tjänst tills vidare. Kolla in deras jobbannons för mer information.
För detta jobb är Örnsköldsvik den angivna tjänsteorten. Retail staffing Sverige AB söker efter fler duktiga individer som vill arbeta som butikssäljare, fackhandel. De har just nu två lediga jobb som butikssäljare, fackhandel som kan vara av intresse för dig. Sök jobbet som butikssäljare, fackhandel hos Retail staffing Sverige AB och ta chansen att ta din karriär till nästa nivå. Ansök senast torsdag den elfte juni 2026.
Är du nyfiken på att lära dig mer om optik och ögonhälsa?
Då har vi det perfekta jobbet till dig.
Till Specsavers i Örnsköldsvik söker vi just nu två nya medarbetare – en till en 50% tillsvidaretjänst med 6 månaders provanställning samt en till ett 75% vikariat på två år. Tillträde sker i mitten på augusti eller enligt överenskommelse.
Butikens öppettider är vardagar 09:00–18:00 och lördagar 09:00–15:00. Vi följer Handels kollektivavtal.
Arbetet sker enligt rullande schema med pass på vardagar samt varannan helg.
Du behöver ingen tidigare erfarenhet inom optik – vi ger dig en gedigen introduktion genom praktisk upplärning i butik kombinerat med digitala utbildningar. Efter introduktionen blir du en viktig del av kundupplevelsen i butiken, där du välkomnar kunder, förklarar vikten av synundersökningar och berättar om Specsavers koncept och erbjudanden. Du hjälper kunder att hitta rätt bågar, glas eller kontaktlinser utifrån optikerns rekommendationer och ser till att varje kund lämnar butiken nöjd och gärna återkommer, samtidigt som du är en ambassadör för Specsavers mål att göra bättre ögonhälsa tillgänglig för alla.
Vem är du:
Specsavers samarbetar i denna rekrytering med Retail Staffing.
För att uppfylla GDPR-krav och säkerställa god kommunikation tar vi emot ansökningar digitalt via annonsen, inte via e-post eller brev. Urval och intervjuer sker löpande och tjänsten kan komma att tillsättas innan sista ansökningsdag.
Att bli en del av Specsavers innebär också att dela vår vision om att göra bättre ögonhälsa tillgänglig för alla. Vi har mer än 31 miljoner kunder världen över, och över 30 000 partner och medarbetare. Och vi är alltid på jakt efter nya medarbetare som vill följa med på vår resa och göra en verklig skillnad.
Specsavers är världens största privatägda optikerföretag och grundades 1984 av optikerparet Doug och Mary Perkins.
Sedan starten har Specsavers fortsatt sin expansion och tagit klivet från att vara en brittisk angelägenhet till att först bli europeiskt och sedan globalt. Nu är Specsavers etablerat i Storbritannien, Irland, Holland, Sverige, Norge, Danmark, Finland, Spanien, Australien och Nya Zeeland.
I dagsläget har Specsavers drygt 1500 butiker runt om i världen med fler än 30 000 medarbetare varav 500 personer på huvudkontoret på Guernsey och fler än 200 anställda på de olika landskontoren.
| Antal tjänster | 2 |
|---|---|
| Arbetstid | Deltid |
| Företagsnamn | Retail staffing Sverige AB |
| Lön | Fast månads- vecko- eller timlön |
| Omfattning | Tills vidare |
| Organisationsnummer | 5569783219 |
| Typ av anställning | Vanlig anställning |
| Yrke | Butikssäljare, fackhandel |
| Yrkesområde | Försäljning, inköp, marknadsföring |
Retail staffing Sverige AB söker två personer till denna tjänst som butikssäljare, fackhandel med placerings i Örnsköldsvik. Om det låter intressant att arbeta som butikssäljare, fackhandel hos Retail staffing Sverige AB skickar du in din ansökan senast 2026-06-11.
Källa: Arbetsförmedlingen
Retail staffing Sverige AB söker två personer till tjänsten som butikssäljare, fackhandel i Örnsköldsvik.
2026-05-28
Mer infoCloetta Sverige AB söker en person till tjänsten som butikskonsulent i Örnsköldsvik.
2026-05-27
Mer infoKura Omsorg i Sverige AB söker en person till tjänsten som personlig assistent i Örnsköldsvik.
2026-05-27
Mer info