Vikariat säljare / glasögonstylist Malmö

Publiceringsdatum: 2026-10-01

Är du intresserad av att jobba inom försäljning, inköp, marknadsföring? Ett spännande jobb som butikssäljare, fackhandel hos eyes and more Sverige AB väntar på dig - varför inte söka idag? eyes and more Sverige AB behöver någon som vill arbeta deltid. Om du är tillgänglig för 3 månader – upp till 6 månader, ta en titt på denna jobbannons.

Om du redan bor i närheten av Malmö, är det här din chans att söka ett spännande jobb Om du letar efter en spännande karriär inom butikssäljare, fackhandel-branschen, har eyes and more Sverige AB just nu ett ledigt jobb som kan vara av intresse. Sista ansökningsdagen till jobbet som butikssäljare, fackhandel hos eyes and more Sverige AB är måndag den sextonde november 2026.


Jobbannons

Nu söker vi dig som brinner för försäljning och kundupplevelse till ett vikariat som säljare i vår butik på Södergatan i Malmö.

Hos oss får du möjlighet att utvecklas i en inkluderande arbetsmiljö där alla respekteras och har lika möjligheter att växa, oavsett bakgrund. Vi står för hållbara produkter och effektiva lösningar som minskar vår miljöpåverkan, för en bättre framtid för både människor och planeten.

eyes + more är en del av nexeye och är under expandering i Sverige. Nexeye består utöver eyes + more och Direkt Optik AB av märkena Hans Anders i Nederländerna och Belgien (400 butiker) samt eyes+more med inte mindre än 300 butiker i Tyskland, Nederländerna, Belgien och Österrike. Nexeye-gruppen står för tillväxt och expansion och har ambitionen att öppna ännu fler nya butiker i Europa.

Exempel på ansvarsområden

  • Utföra den dagliga driften i butiken

  • Vara lyhörd inför kundens behov och önskemål.

  • Föreslå förbättringsåtgärder.

  • Arbeta enligt de rutiner som finns framtagna för butiken

  • Montera glasögon och utföra lättare reparationer

  • Ordning och reda

Kvalifikationer

  • Erfarenhet från arbete inom butik

  • Du har en god kommunikationsförmåga och tycker om försäljning

  • Du har ett estetiskt öga där du på ett proffesionellt sätt kan sälja in bågar för alla tillfällen.

  • Du har tidigare arbetat inom retail

Erfarenhet från optik-branschen är meriterande

Personliga egenskaper

Du är en ordningsam, positiv person som gillar att ge råd, sälja och arbeta med människor. Du drivs av försäljning och av att skapa god lönsamhet. Att sprida energi och god stämning omkring dig tycker du om. Du har mycket stor social kompetens och är lyhörd för kundernas behov .

Tjänsten är ett vikariat på 80 %, med fasta schematider. Flytt av arbetspass eller inhopp vid sjukdom kan förekomma.

Intervjuer kommer att ske löpande varför tjänsten kan komma att tillsättas innan sista ansökningsdag.

Om jobbet

Antal tjänster1
ArbetstidDeltid
Företagsnamneyes and more Sverige AB
LönFast månads- vecko- eller timlön
Omfattning3 månader – upp till 6 månader
Organisationsnummer5595320796
Typ av anställningVanlig anställning
YrkeButikssäljare, fackhandel
YrkesområdeFörsäljning, inköp, marknadsföring

Ansökan

eyes and more Sverige AB söker en person till denna tjänst som butikssäljare, fackhandel med placerings i Malmö. Om det låter intressant att arbeta som butikssäljare, fackhandel hos eyes and more Sverige AB skickar du in din ansökan senast 2026-11-16.

Källa: Arbetsförmedlingen

Till webb­ansökan »