Säljare Smedjan

Publiceringsdatum: 2026-04-16

Vill du arbeta inom försäljning, inköp, marknadsföring-branschen? En möjlighet har öppnat upp för dig att börja arbeta som butikssäljare, fackhandel hos Hemtex AB. Hemtex AB söker någon som vill arbeta deltid under 11 dagar upp till 3 månader. Kanske är det du?

Att bo i närheten av Luleå kan vara en fördel för denna position, så om du redan bor i området bör du överväga att söka jobbet. Hemtex AB har just nu en ledig tjänst som butikssäljare, fackhandel. Om du vill ta din karriär till nästa nivå, ta en titt på deras jobbannons och se om jobbet passar dig! Sista ansökningsdagen till jobbet som butikssäljare, fackhandel hos Hemtex AB är torsdag den trettionde april 2026.


Jobbannons

Vi söker nu en resultatorienterad butikssäljare med känsla för service till vår butik i Smedjan, Luleå City.

Tar initiativ, tänker nytt och ser lösningar och möjligheter i nya situationer. Vara nyfikna, pålästa men aldrig fullärda. Att med ödmjukhet våga bjuda på oss själva, vara ärliga, tillåtande och våga göra misstag ibland. Vara lyhörda, intresserade och generöst dela med oss av våra kunskaper för att stärka varandra och vårt engagemang. Det är vi på Hemtex.

Vi erbjuder en kreativ och trivsam arbetsplats där du tillsammans med dina kollegor säkerställer en inspirerande och säljande butiksmiljö. Som säljare på Hemtex arbetar du utifrån våra värderingar och kundlöften mot uppsatta försäljningsmål. Genom att vara Affärsmässig, Inspirerande och Dedikerad levererar du service av bästa kvalitet i varje kundmöte.

Din profil

Vi tror att du, precis som vi, alltid sätter kunden i fokus och vill ge ett generöst kundmöte med en fantastisk köpupplevelse. Vi söker dig som:

  • Har ett brinnande intresse för sälj och service
  • Drivs av att nå resultat genom teamwork
  • Är idérik och bra på att hitta lösningar 
  • Är nyfiken och vill ständigt lära nytt
  • Är ansvarstagande och gillar att ta egna initiativ
  • Är prestigelös och en god lyssnare

Vi ser gärna att du har tidigare erfarenhet av att arbeta med personlig service och försäljning, helst inom detaljhandeln. Det är även meriterande om du talar fler språk än svenska och engelska.

Stor vikt kommer att läggas vid personlig lämplighet. Vi tror att en blandning av erfarenhet och bakgrund bidrar till en dynamisk och kreativ arbetsgrupp, därför eftersträvar vi mångfald och jämställdhet på alla Hemtex arbetsplatser.

Omfattning: Tjänsten är ett vikariat över sommaren (juni-augusti) och omfattningen varierar, beroende på arbetstoppar och behov. 

Tillträde: I början på juni, enligt överenskommelse

Har du frågor om tjänsten kontaktar du Butikschef Minna Noren, tel: 0920-223470. Välkommen med din ansökan snarast, men senast den 29 april.

Om jobbet

Antal tjänster1
ArbetstidDeltid
FöretagsnamnHemtex AB
LönFast månads- vecko- eller timlön
Omfattning11 dagar - upp till 3 månader
Organisationsnummer5561327056
Typ av anställningSommarjobb / feriejobb
YrkeButikssäljare, fackhandel
YrkesområdeFörsäljning, inköp, marknadsföring

Ansökan

Hemtex AB söker en person till denna tjänst som butikssäljare, fackhandel med placerings i Luleå. Om det låter intressant att arbeta som butikssäljare, fackhandel hos Hemtex AB skickar du in din ansökan senast 2026-04-30.

Källa: Arbetsförmedlingen

Till webb­ansökan »
Relaterade jobb

Butikssäljare till Lyko Smedjan - sommarvikariat

Lyko Operations AB söker två personer till tjänsten som butikssäljare, fackhandel i Luleå.

2026-04-09

Mer info

Butikssäljare (vikariat) - Stora Coop Backaplan

Coop Väst AB söker en person till tjänsten som butikssäljare, fackhandel i Göteborg.

2026-04-10

Mer info

SÄLJARE TILL JYSK KALMAR, SEMESTERVIKARIAT DELTID 30-60%

Jysk AB söker två personer till tjänsten som butikssäljare, fackhandel i Kalmar.

2026-04-10

Mer info