Reporter till Karlskoga Tidning - Kuriren

Publiceringsdatum: 2026-05-25

Funderar du på att söka jobb inom kultur, media, design? Erna Media AB söker just nu efter en journalist/reporter och du kan vara den de letar efter. Intresserade sökes för heltid-jobb hos Erna Media AB - är du intresserad? De letar efter någon som vill jobba 6 månader eller längre.

Platsen där jobbet finns ledigt är i Karlskoga. Erna Media AB söker för närvarande efter ambitiösa individer som vill utvecklas i rollen som journalist/reporter. Kolla in deras ledig tjänst och se om du har vad som krävs för att bli en del av deras team. Sök jobbet som journalist/reporter hos Erna Media AB och ta chansen att ta din karriär till nästa nivå. Ansök senast onsdag den femtonde juli 2026.


Jobbannons

KT-Kuriren söker reporter

Om oss

Erna Media satsar stort på framtidens lokaljournalistik och KT-Kuriren är en viktig del av satsningen. Vi utvecklar vår journalistik med ett tydligt digitalt fokus och står stadigt i vårt uppdrag: att stärka demokratin, värna den oberoende journalistiken och bidra till ett mer inkluderande samhälle.

Vi vill nå fler läsare, särskilt en publik mitt i livet (30–39 år), som ställer höga krav på relevans, tempo och tillgänglighet. Därför utvecklar vi både innehåll och berättarformer, från snabba nyheter till engagerande fördjupningar.

Nu söker vi dig som vill vara med och vässa vårt lokala nyhetsarbete ytterligare.

Om rollen

Som reporter på KT-Kuriren bevakar du det lokala nyhetsflödet i Karlskoga med omnejd, alltid med ett tydligt digitalt tänk. Hos oss får du utrymme att testa nytt, tänka annorlunda och vara med och forma framtidens lokaljournalistik.

Du kommer bland annat att

  • hitta egna nyheter och vinklar som engagerar målgruppen 30–39 år
  • kombinera snabb nyhetsrapportering med fördjupande journalistik
  • bevaka kommunal demokrati och det politiska spelet
  • utveckla berättandet i text, bild och rörligt material

Om dig

Du är nyfiken, driven och gillar att jobba både snabbt och långsiktigt. Du tar egna initiativ, är trygg i det digitala nyhetsarbetet och trivs med att arbeta självständigt.

Vi tror att du har

  • journalistisk utbildning eller motsvarande erfarenhet
  • god berättarförmåga i både text och bild
  • erfarenhet av digital journalistik och förståelse för vad som engagerar publiken

B-körkort är ett krav.

Övrigt

Tjänsten är ett vikariat på heltid med placering på vår redaktion i Karlskoga.

Har du frågor? Kontakta chefredaktör Emma Schmidt på 070-863 88 73 eller via mejl på emma.schmidt@ernamedia.se.

Facklig representant för SJF är Anders Persson, 070-627 98 23 eller anders.persson@ernamedia.se.

Välkommen med din ansökan senast 2026-07-15

Urval sker löpande.

Om jobbet

Antal tjänster1
ArbetstidHeltid
FöretagsnamnErna Media AB
LönFast månads- vecko- eller timlön
Omfattning6 månader eller längre
Organisationsnummer5561944587
Typ av anställningVanlig anställning
YrkeJournalist/Reporter
YrkesområdeKultur, media, design

Ansökan

Erna Media AB söker en person till denna tjänst som journalist/reporter med placerings i Karlskoga. Om det låter intressant att arbeta som journalist/reporter hos Erna Media AB skickar du in din ansökan senast 2026-07-15.

Källa: Arbetsförmedlingen

Till webb­ansökan »