Semestervikariat som produktionsmedarbetare chark - Grönsakshallen Sorunda

Publiceringsdatum: 2026-04-15

Söker du efter ett jobb inom industriell tillverkning-sektorn? Vill du ta steget att arbeta som livsmedelsarbetare, charkuteri hos Grönsakshallen Sorunda AB? Nu har du möjligheten. Vill du arbeta heltid hos Grönsakshallen Sorunda AB? Just nu letar de efter någon som vill ha en tjänst 3 månader – upp till 6 månader.

Hässleholm är platsen där detta jobb har sin tjänsteort. Grönsakshallen Sorunda AB söker efter fler duktiga individer som vill arbeta som livsmedelsarbetare, charkuteri. De har just nu ett ledigt jobb som livsmedelsarbetare, charkuteri som kan vara av intresse för dig. Sista ansökningsdagen till jobbet som livsmedelsarbetare, charkuteri hos Grönsakshallen Sorunda AB är fredag den femtonde maj 2026.


Jobbannons

Välkommen till Grönsakshallen Sorunda, där vår passion för mat och hållbarhet formar inte bara vår verksamhet utan även samhället vi är en del av. Hållbarhet är inte bara en trend för oss, det är en central del av vår strategi. Tillsammans är vi en kraft som strävar efter att göra verklig skillnad, och med starka ägare har vi möjligheten att vara pionjärer inom hållbar utveckling.

Vill du vara en del av Grönsakshallen Sorundas produktionsavdelning i Hässleholm? Vi är stolta över att driva vår egen tillverkning, där vi fokuserar på både traditionell chark och innovativ vegetarisk/vegansk chark. Tillverkning sker från grunden med beredning av råvaror och förberedande av recept inför tillverkning av ett brett sortiment av produkter. Vi är certifierade inom FSSC 2200 och jobbar enligt HACCP-standard.

  • Som produktionsmedarbetare är du en viktig del i vårt team och stor vikt läggs vid personliga egenskaper.
  • Erfarenhet inom tillverkning i livsmedelsindustri, kännedom om kvalitet/hygien samt erfarenhet av arbete i affärssystem är meriterande.

Hos oss är det självklart att vi hjälps åt och löser eventuella problem eller frågor som uppstår under arbetsdagen.

Du kommer att jobba i en mindre arbetsgrupp där alla tar stort eget ansvar för både arbetsmiljön och produktionen och det gemensamma fokuset är att producera rätt produkt med rätt kvalitet, i rätt tid till kunden.

Kommunikation och samarbete är en självklarhet, tillsammans löser vi allt som team!

Vad krävs av dig?

  • Du är självgående och drivande som person, som är noggrann och har bra öga för detaljer.
  • Du har en vilja att lära, god framåtanda och en bra slutledningsförmåga.
  • Viss datorvana krävs då vi arbetar i affärssystemet SAP i den dagliga driften. Avrapportering på order och plock av ingredienser sker i systemet.
  • Goda kunskaper i svenska språket i tal och skrift är nödvändig då du självständigt arbetar med att väga efter recept och följa de processbeskrivningar som finns med varje produkt i tillverkningsprocessen.
  • Du har tekniskt intresse/förståelse då du självständigt efter upplärning kommer att arbeta med maskiner i processerna.
  • Du trivs med fysiskt arbete och högt tempo. Vi gör självklart allt för att underlätta arbetsmiljön utefter dina förutsättningar, men det förekommer en del tunga lyft.

Vad kan vi erbjuda dig?

  • Du blir en del av en familjär, handlingskraftig och flexibel organisation.
  • Du blir en viktig del av ett litet och nära team, som utgör en del av de cirka 190 medarbetarna totalt i Hässleholm över alla avdelningar.
  • Ett flexibelt jobb där du är del i daglig drift samt utveckling av processerna.
  • Trygghet genom kollektivavtal, friskvårdsförmåner, personalrabatter.
  • Frukostmacka, färsk frukt och kaffe bjuder företaget på!

Tjänsten

Vi söker två semestervikarier under perioden juni-augusti

Arbetstiden är heltid 100%, 40 timmar/vecka, för närvarande med arbetstid 07:00-16:00 måndag till fredag. Vår orderingång kan utökas och därmed behöver du kunna vara flexibel till förändrade arbetstider.

Finns god möjlighet för rätt person till fortsätt anställning efter augusti!

Var finns vi?

Grönsakshallen Sorunda Syd

PL 5246, 281092 Hässleholm

Notera att kollektivtrafik inte går till arbetsplatsen. Du behöver kunna ta dig till och från arbetsplatsen och vara flexibel om så behövs.

Hur ansöker jag?

Ansök senast den 22 maj, men vänta inte med din ansökan då intervjuer sker löpande och tillsättning sker efter hand.

För att ta reda på om just du är den vi söker så innehåller vår rekryteringsprocess tester, bakgrundskontroll och intervjuer. Vi tar hjälp av vårt moderbolag, Martin & Servera, för hantering av ansökningar i den här rekryteringen.

För att säkerställa en säker och hälsosam arbetsmiljö för alla, genomför vi också regelbundna drogtester på våra på våra anställda.

Har du frågor om tjänsten är du välkommen att kontakta Linn Larsson via mejl linn.larsson@gronsakshallen.se

Varmt välkommen med din ansökan till Grönsakshallen Sorunda!

Om jobbet

Antal tjänster1
ArbetstidHeltid
FöretagsnamnGrönsakshallen Sorunda AB
LönFast månads- vecko- eller timlön
Omfattning3 månader – upp till 6 månader
Organisationsnummer5562636810
Typ av anställningSommarjobb / feriejobb
YrkeLivsmedelsarbetare, charkuteri
YrkesområdeIndustriell tillverkning

Ansökan

Grönsakshallen Sorunda AB söker en person till denna tjänst som livsmedelsarbetare, charkuteri med placerings i Hässleholm. Om det låter intressant att arbeta som livsmedelsarbetare, charkuteri hos Grönsakshallen Sorunda AB skickar du in din ansökan senast 2026-05-15.

Källa: Arbetsförmedlingen

Till webb­ansökan »
Relaterade jobb

Semestervikariat som serviceman med C-körkort till ELIS - Hofors

Marketpeople AB söker en person till tjänsten som distributionsförare i Hofors.

2026-04-07

Mer info

Semestervikariat som serviceman med B-körkort till Elis - Hofors

Marketpeople AB söker en person till tjänsten som distributionsförare i Hofors.

2026-04-07

Mer info

Skyddsvakt till Securitas Bro - Sommarjobb

Securitas AB söker tre personer till tjänsten som skyddsvakt i Upplands-Bro.

2026-03-30

Mer info