Korvmakare av unika korvar

Publiceringsdatum: 2026-08-26

Söker du efter ett jobb inom industriell tillverkning-sektorn? Nu har du chansen att börja jobba som charkuterist hos AB Gotlands korvfabrik. AB Gotlands korvfabrik behöver någon som vill arbeta heltid. Om du är tillgänglig för 12-24 månader, ta en titt på denna jobbannons.

Gotland är platsen där denna position är ledig. Om du tycker att det låter intressant att börja jobba hos AB Gotlands korvfabrik i rollen som charkuterist så har de just nu en ledig tjänst som skulle kunna vara en perfekt match för dig! Du har fortfarande tid att söka jobbet som charkuterist hos AB Gotlands korvfabrik om du sickar in din ansökan senast sista ansökningsdag som är torsdag den femtonde oktober 2026.


Jobbannons

Gotlands Korvfabrik och Växtchark tillverkar både kött- och växtbaserade hantverksdelikatesser i G:a sockerbruket i Roma. Vi arbetar med lokala råvaror och fokuserar på hög kvalité. Våra produkter säljs i vår egna gårdsbutik i Roma, till restauranger och butiker på Gotland och fastlandet. Vi arbetar med ekologisk och KRAV-märkt produktion. Vi har också en servering i vår korvrestaurang och gör cateringuppdrag.

Nu söker vi ytterligare en kollega till vår verksamhet. Arbetet innefattar bla tillverkning av livsmedel som korvar, charkuterier, fermenteringar men också delaktighet i framtagning av nya produkter, och rätter till servering. I arbetet ingår också uppgifter som städning, disk, packning, märkning, journalföring samt tillagning av mat i vår servering och vid event. Arbetet kan vara både monotont men också mycket varierande. Huvudsakligen är arbetet i produktion men tanken är också att du kommer arbeta en del i serveringen samt på event och catering. Tunga lyft förekommer.

Tjänsten tillsätts så snart som möjligt men vi sätter stor vikt vid att vi hittar rätt person. Tjänsten är ett vikariat för föräldraledighet men med stor chans till förlängning. Vi fortsätter att växa som företag och ser också behov av att bli fler framöver.

Vi vill att du:

*Har hjärtat på rätt ställe

*Har ett brinnande intresse för hantverk och mat

*Älskar korv

*Bidrar med positiv energi

*Gillar när det händer saker men kan hantera monotona moment

*Gillar ordning och är noggrann

*Har erfarenhet av att hantera livsmedel och hygienrutiner

*Självgående och ansvarsfull

Ansökan via mail, skriv några rader om dig själv och varför du vill jobba hos oss.

Om jobbet

Antal tjänster1
ArbetstidHeltid
FöretagsnamnAB Gotlands korvfabrik
LönFast månads- vecko- eller timlön
Omfattning12 månader - upp till 2 år
Organisationsnummer5592432008
Typ av anställningVikariat
YrkeCharkuterist
YrkesområdeIndustriell tillverkning

Ansökan

AB Gotlands korvfabrik söker en person till denna tjänst som charkuterist med placerings i Gotland. Om det låter intressant att arbeta som charkuterist hos AB Gotlands korvfabrik skickar du in din ansökan senast 2026-10-15.

Källa: Arbetsförmedlingen