Publiceringsdatum: 2026-07-12
Letar du efter ett jobb inom yrken med social inriktning? En möjlighet har öppnat upp för dig att börja arbeta som personlig assistent hos Göteborgskooperativet för Independent Living, GIL ek. för.. Intresserade sökes för deltid-jobb hos Göteborgskooperativet för Independent Living, GIL ek. för. - är du intresserad? De letar efter någon som vill jobba 6 månader eller längre.
Om du redan bor i närheten av Falkenberg, är det här din chans att söka ett spännande jobb Om du är intresserad av en karriär inom personlig assistent, ta en titt på den lediga tjänsten som Göteborgskooperativet för Independent Living, GIL ek. för. erbjuder för att se om det är en matchning. Har du vad som krävs för att arbeta som personlig assistent hos Göteborgskooperativet för Independent Living, GIL ek. för.? Ansök innan onsdag den femtonde juli 2026 och ta reda på det!
Vill du ha ett jobb där du verkligen gör skillnad – på riktigt?
Jag letar efter en kvinnliga personlig assistent för
Jag har dubbelassistans dygnet runt, vilket innebär att du alltid arbetar tillsammans med en kollega.
Jag är en kvinna 50+ som bor med min man i en villa utanför Falkenberg. Mitt liv är fullt av familj, vänner och engagemang – och jag vill fortsätta leva det precis så! Efter en olycka är jag helt förlamad och behöver assistans med det mesta i vardagen: förflyttningar, måltider, toalettbesök, att laga mat, klappa husdjuren och fixa mig inför mina offentliga framträdanden.
Med andra ord – ett helt vanligt liv, men med lite speciella förutsättningar. Och det är här du kommer in!
Du är noggrann, uppmärksam och snabb på att läsa av situationer. Du hör på min röst om jag är trött, stressad eller peppad – och du fattar hur viktig din roll är för att jag ska kunna vara allt det jag vill: mamma, fru, vän, kollega, dotter.
Du behöver inte ha jobbat inom vården tidigare, men du ska vara beredd på att jobbet är fysiskt krävande. Körkort är ett måste, och du ska vara trygg bakom ratten, eftersom du kommer att köra min bil i tjänsten. Men du behöver dessutom ha bil, eftersom det inte går någon buss till mig.
Tjänsten börjar som en timanställning under sommaren, med möjlighet att gå in på ett vikariat med tjänstgöringsgrad och då antingen arbeta dag eller natt.
Låter det här som något för dig? Hör av dig!
Tjänsten kommer att tillsättas direkt och vi kommer att hålla första delen i intervjuerna som en videointervju via zoom-länk under perioden 13-16 juli.
GIL samordnar personlig assistans sedan 1989. För oss handlar personlig assistans om att skapa förutsättningar för att en person med funktionsnedsättning ska kunna leva det liv hen själv vill leva. I många uppdrag är den assistansberättigade själv arbetsledare, medan andra har utsett en ställföreträdande arbetsledare. Uppdrag och roller ser olika ut beroende på verksamhet och funktion.
GIL:s kontor ger stöd inom bland annat arbetsledning, administration, ekonomi, HR och utbildning. Tillsammans bidrar vi till att vardagen fungerar för både assistansberättigade och medarbetare inom kooperativet.
För att få och behålla trygga och engagerade medarbetare satsar GIL på utbildning och gemensamma aktiviteter.
Skicka in din ansökan så snart som möjligt, då urval sker löpande.
| Antal tjänster | 1 |
|---|---|
| Arbetstid | Deltid |
| Företagsnamn | Göteborgskooperativet för Independent Living, GIL ek. för. |
| Lön | Fast månads- vecko- eller timlön |
| Omfattning | 6 månader eller längre |
| Organisationsnummer | 7164446762 |
| Typ av anställning | Vanlig anställning |
| Yrke | Personlig assistent |
| Yrkesområde | Yrken med social inriktning |
Göteborgskooperativet för Independent Living, GIL ek. för. söker en person till denna tjänst som personlig assistent med placerings i Falkenberg. Om det låter intressant att arbeta som personlig assistent hos Göteborgskooperativet för Independent Living, GIL ek. för. skickar du in din ansökan senast 2026-07-15.
Källa: Arbetsförmedlingen