Publiceringsdatum: 2026-04-29
Letar du efter anställning inom hälso- och sjukvård? Ett spännande jobb som arbetsterapeut hos Årjängs kommun väntar på dig - varför inte söka idag? Årjängs kommun söker en medarbetare på deltid som vill arbeta 6 månader eller längre. Kan det vara du?
Denna tjänst finns tillgänglig i Årjäng som är tjänsteorten. Årjängs kommun behöver fler anställda som stödjer arbetet inom arbetsterapeut. Kolla in deras lediga tjänst för att se om du har vad som krävs. Sök jobbet som arbetsterapeut hos Årjängs kommun och ta chansen att ta din karriär till nästa nivå. Ansök senast onsdag den trettonde maj 2026.
Årjängs kommun är en stolt tillväxtkommun med framtidstro. Vi antar utmaningar med tillförsikt och mod tillsammans i samverkan. Här finns det utrymme för nya människor och nya idéer att slå rot. Vi som bor, lever, verkar och besöker Årjängs kommun brukar säga att det är nära till allt som betyder något.
1 plats(er).
Hos oss får du ett stimulerande, omväxlande och självständigt arbete med patienter i ordinärt boende samt på vår korttidsavdelning. Du blir en del av ett engagerat team där du samarbetar nära dina kollegor, men också med andra professioner som sjuksköterskor och omsorgspersonal.
Vi erbjuder ett flexibelt arbete där du själv planerar och strukturerar din dag. Ingen dag är den andra lik varje patient är unik. Det är just variationen som gör arbetet både utvecklande och roligt.
Som arbetsterapeut hos oss arbetar du med:
Du blir en del av vår rehabenhet som består av fyra fysioterapeuter, fyra arbetsterapeuter, en rehabassistent, en hjälpmedelstekniker och en hjälpmedelsreparatör. Vi värdesätter ett gott bemötande, samarbete och en hög trivselfaktor hos oss ska det vara roligt att gå till jobbet!
Tjänsten är ett vikariat på 100 % till och med augusti 2027. Från och med september 2027 kan det finnas möjlighet till förlängning på ca60 %.
Vi söker dig som:
Det är meriterande om du:
Giltigt B-körkort är ett krav.
Stor vikt läggs vid personlig lämplighet.
Anställningsform: Tidsbegränsad anställning.
Varaktighet: 6 månader eller längre.
För att kunna utföra vissa arbetsuppgifter som innefattar känslig information kan medarbetare behöva logga in med sin personliga e-legitimation. E-legitimation är en elektronisk identitetshandling som kan jämföras med andra former av legitimation, såsom pass.
Tjänsten tillsätts under förutsättning att tjänsten inte behöver tas i anspråk för redan tillsvidareanställda medarbetare.
För att kvalitetssäkra rekryteringsprocessen och förenkla kommunikationen med våra sökande ber vi dig skicka in din ansökan digitalt och inte via e-post eller pappersformat.
Intervjuer och urval kommer att ske löpande, så skicka in din ansökan redan idag. Tjänsten kan komma att tillsättas innan sista ansökningsdagen, så vänta inte med att skicka in din ansökan.
Vi undanber oss alla erbjudanden om annonserings- och rekryteringshjälp i samband med denna annons.
| Antal tjänster | 1 |
|---|---|
| Arbetstid | Deltid |
| Företagsnamn | Årjängs kommun |
| Lön | Fast månads- vecko- eller timlön |
| Omfattning | 6 månader eller längre |
| Organisationsnummer | 2120001835 |
| Typ av anställning | Vanlig anställning |
| Yrke | Arbetsterapeut |
| Yrkesområde | Hälso- och sjukvård |
Årjängs kommun söker en person till denna tjänst som arbetsterapeut med placerings i Årjäng. Om det låter intressant att arbeta som arbetsterapeut hos Årjängs kommun skickar du in din ansökan senast 2026-05-13.
Källa: Arbetsförmedlingen
Assistera Skandinavien AB söker en person till tjänsten som personlig assistent i Umeå.
2026-04-15
Mer infoNilson Group AB söker en person till tjänsten som butikssäljare, fackhandel i Partille.
2026-04-20
Mer infoNacka kommun söker en person till tjänsten som kock storhushåll i Nacka.
2026-04-20
Mer info