Publiceringsdatum: 2025-09-15
Är du intresserad av att jobba inom hälso- och sjukvård? REGION VÄSTMANLAND söker just nu efter en at-läkare och du kan vara den de letar efter. REGION VÄSTMANLAND söker för närvarande efter personal på heltid för en tjänst 6 månader eller längre. Kolla in deras jobbannons för mer information.
För detta jobb är det en fördel om du bor i närheten av Västerås då det är tjänsteorten. REGION VÄSTMANLAND söker efter fler duktiga individer som vill arbeta som at-läkare. De har just nu lediga jobb som at-läkare som kan vara av intresse för dig. Du har fortfarande tid att söka jobbet som at-läkare hos REGION VÄSTMANLAND om du sickar in din ansökan senast sista ansökningsdag som är onsdag den första oktober 2025.
Nu söker vi 24 AT-läkare till Region Västmanland. Gör du din allmäntjänstgöring hos oss får du möjlighet att växa med eget ansvar samtidigt som du får bra stöd och en stabil grund inför din framtida karriär. Välkommen att göra skillnad tillsammans med oss!
Som AT-läkare hos oss har du en aktiv roll i den dagliga verksamheten där du snabbt kommer in i det praktiska patientarbetet samtidigt som du har ett bra stöd från dina erfarna kollegor. Vi satsar på utbildning och du får möjlighet att delta i temadagar, utbildningsdagar, AT-stämma, föreläsningar och försäkringsmedicinkurs. Dessutom får du en kurspott som du kan använda till en kurs som intresserar just dig. Under minst 5 valfria veckor får du också chans att prova på de kliniker som väckt ditt intresse.
Din 18-månaders anställning börjar med en introduktionsvecka och därefter börjar du antingen med kirurgi- eller internmedicinska blocket för att sedan fortsätta med dina placeringar inom psykiatri och allmänmedicin. AT i Region Västmanland innebär tjänstgöring på Västerås sjukhus 3 av dina 4 placeringar samt en placering i länet vilket innebär dagpendling från Västerås. På AT-centrum, som är din utgångspunkt, kan du i lugn och ro administrera, studera och byta erfarenheter med dina AT-läkarkollegor. AT-rekryteringen är grunden för vår framtida rekrytering av specialister och vi hoppas att du i förlängningen fortsätter din karriär som ST-läkare hos oss.
Vill du veta mer om AT i Västmanland så berättar vår AT-läkare Sara och vår AT-studierektor Maria mer om tjänsten här: https://www.youtube.com/watch?v=w2QiM7PJUPQ.
Mer information om AT finns här: https://regionvastmanland.se/jobba-med-oss/utbildning-tjanstgoring-och-praktik/tjanstgoring-for-lakare/
Du som söker har läkarexamen vid start av AT-tjänstgöringen eller har fått beslut från Socialstyrelsen om att få göra AT. Eventuellt beslut från Socialstyrelsen måste bifogas i ansökan. Din ansökan ska vara på svenska. Har du också annan relevant utbildning inom området är det meriterande.
Du har erfarenhet av att arbeta som underläkare inom svensk sjukvård och har goda skriftliga rekommendationsbrev/intyg från dessa underläkarvikariat som ska vara underskrivna och helst även stämplade samt skrivna i närtid. Det är viktigt att du bifogar dessa brev/intyg eftersom vi tar med dessa i urvalet
AT-rekryteringen är en långsiktig satsning och en grund för vår framtida rekrytering av specialister. Därför är det meriterande om du har lokal anknytning och ett starkt intresse och engagemang för Region Västmanland. Ytterligare erfarenheter som vi kommer ta hänsyn till i urvalet är forskning, förtroendeuppdrag, pedagogiska uppdrag som exempelvis amanuens, tutor eller liknande och andra erfarenheter inom hälso- och sjukvård.
Vi lägger stor vikt vid personliga egenskaper och kompetenser. Vi söker dig som arbetar bra med andra människor och relaterar till personer i din omgivning på ett lyhört och smidigt sätt. Du är lugn i stressade situationer och fokuserar på rätt saker. Du har ett gott omdöme och samtidigt som du tar initiativ så vet du också när du behöver fråga om hjälp. Vårt mål är att få en kompetent och bred AT-läkargrupp med olika intressen och specialinriktningar.
Eftersom du i rollen behöver kunna kommunicera i tal och skrift med patienter, anhöriga och kollegor krävs goda kunskaper i svenska språket. Övriga språkkunskaper är meriterande.
Allmäntjänstgöringen hos Region Västmanland är en tidsbegränsad anställning på 18 månader. Tillträde sker i februari och maj 2026.
Den 17 september kl. 17.00-18.00 bjuder vi in till digital mingelträff via Teams där du får möjlighet att ställa frågor.
För att komma till mötet klicka på länken här: Anslut till mötet nu
Läs mer om regionens rekryteringsprocess och hur du utformar ett bra CV här: Att söka jobb i Region Västmanland
Intervjuer sker på plats på AT-centrum i Västerås sjukhus den 7 och 8 oktober. Var beredd att träffa oss någon av dessa dagar.
Om du vill veta mer om hur det är att jobba hos oss kan du se mer på regionens instagramkonto: Klicka här
Vi i Region Västmanland ansvarar för hälso-, sjuk- och tandvård för alla som bor i länet. Vi jobbar också med allt från kollektivtrafik och kultur till näringslivsfrågor, utbildning och forskning. Tillsammans är vi 7 000 anställda, med 300 olika yrken, på tio orter.
Vi finns mitt i det som påverkar människors liv. Varje dag. Tillsammans drivs vi av att skapa ett bättre samhälle för alla som bor och verkar här.
Vi utvecklar och hittar nya lösningar för att möta människor – där dom är. Det är så vi kan leva upp till våra uppdragsgivares och invånares högt ställda förväntningar.
Tillsammans gör vi skillnad. På riktigt.
Vi tackar nej till dig som säljer alla slags rekryteringstjänster
Antal tjänster | 24 |
---|---|
Arbetstid | Heltid |
Företagsnamn | REGION VÄSTMANLAND |
Lön | Fast månads- vecko- eller timlön |
Omfattning | 6 månader eller längre |
Organisationsnummer | 2321000172 |
Typ av anställning | Vanlig anställning |
Yrke | AT-läkare |
Yrkesområde | Hälso- och sjukvård |
REGION VÄSTMANLAND söker personer till denna tjänst som at-läkare med placerings i Västerås. Om det låter intressant att arbeta som at-läkare hos REGION VÄSTMANLAND skickar du in din ansökan senast 2025-10-01.
Källa: Arbetsförmedlingen
REGION VÄSTERNORRLAND söker tio personer till tjänsten som at-läkare i Örnsköldsvik.
2025-09-03
Mer infoREGION VÄSTERNORRLAND söker tio personer till tjänsten som at-läkare i Sollefteå.
2025-09-03
Mer infoREGION VÄSTERNORRLAND söker tio personer till tjänsten som at-läkare i Sundsvall.
2025-09-01
Mer info