Iduna AB söker vikarierande CRM-chef

Publiceringsdatum: 2026-01-26

Skulle du vilja jobba inom försäljning, inköp, marknadsföring? Det är nu möjligt för dig att få jobb som customer success manager hos Iduna AB. Iduna AB söker någon som vill arbeta heltid under 6 månader eller längre. Kanske är det du?

Varberg är platsen där detta jobb har sin tjänsteort. Om du är intresserad av en karriär inom customer success manager, ta en titt på den lediga tjänsten som Iduna AB erbjuder för att se om det är en matchning. Har du vad som krävs för att arbeta som customer success manager hos Iduna AB? Ansök innan söndag den åttonde februari 2026 och ta reda på det!


Jobbannons

Just nu söker vi en driven CRM-chef till ett vikariat som ansvarig för Idunas tre svenska kundklubbar och Kultajousis finska kundklubb. Vi söker dig som brinner för försäljning, har ett öga för kvalité och hög känsla för service samtidigt som du är snabbtänkt och administrativt lagd. 

I din roll som CRM-chef kommer du att vara den viktiga länken mellan Iduna & Kultajousi och bolagens mest lojala medlemmar. Tjänsten är placerad på vårt huvudkontor i Varberg och du kommer att arbeta på plats på vårt kontor i vår kreativa miljö på marknadsavdelningen där du har ett nära samarbete med vår marknadsavdelning samt med externa samarbetspartners. Du rapporterar till Marknadschef och VD. 

För rätt person är detta en spännande och utvecklande tjänst. Det kräver dock att du vill och kan satsa mycket tid, energi och engagemang. Rollen förutsätter att du är duktig på att planera ditt arbete, men även snabbt kan parera när det behövs.

I rollen kommer du att ha följande arbetsuppgifter:

  • Ta fram analyser och statistik för våra klubbkampanjer.
  • Planera & skapa klubbkampanjer med löpande uppföljning.
  • Leda & coacha vårt CRM-team
  • Projektledning
  • Skapa och publicera klubbmaterial & utskick samt enklare grafiska utformningar efter beställning.
  • Planera & skapa klubbkampanjer med löpande uppföljning
  • Producera nyhetsbrev. Här är textformulering A & O så därför söker vi dig som är idérik, tycker om att skapa varierade texter och kommunicerar flytande i svenska och engelska, gärna också finska.
För att vara den vi söker har du:

  • Arbetat med CRM-system tidigare
  • Ett starkt intresse för statistik, analys, marknadskommunikation och försäljning.
  • Kunskaper inom Office programmen.
  • Mycket god förmåga att organisera och planera.
  • Goda kunskaper i svenska och engelska och kommunicerar obehindrat i tal och skrift. Kunskaper i ytterligare språk såsom finska är meriterande.
Kunskaper i programmen InDesign, Photoshop & Fackta är meriterande.

Tjänsten avser ett vikariat under 6 månader med möjlighet till förlängning.

Tillträde enligt överenskommelse.

Vi kallar löpande till intervju varför tjänsten kan komma att bli tillsatt innan sista ansökningsdag. 

Tjänsten tillsätts under förutsättning att den inte behöver tas i anspråk av tillsvidareanställd/medarbetare med företrädesrätt.

Golden Heights koncernen där Iduna AB ingår med butikskedjorna Guldfynd, Hallbergs Guld och Albrekts Guld är marknadsledare i Sverige inom guldsmedsvaror och smycken. Sortimentet utgörs av guld, silver och bijouterier med klockor och presentartiklar som komplement.

Koncernbolaget i Finland består av Kultajousi med 71 butiker samt Westerback och Alexander Tillander med vardera en butik.

Idag är IDUNA representerade över hela Sverige genom Guldfynd med 118 butiker, Hallbergs Guld med 34 butiker och Albrekts Guld med 38 butiker. Sedan 2015 ingår även Lyxxa på Väla Helsingborg i koncernen.

Golden Heights koncernen har ca 1465 anställda inklusive anställda på deltid. Omsättningen var 2020 ca 1,6 miljarder kronor.

Om jobbet

Antal tjänster1
ArbetstidHeltid
FöretagsnamnIduna AB
LönFast månads- vecko- eller timlön
Omfattning6 månader eller längre
Organisationsnummer5560609058
Typ av anställningVanlig anställning
YrkeCustomer success manager
YrkesområdeFörsäljning, inköp, marknadsföring

Ansökan

Iduna AB söker en person till denna tjänst som customer success manager med placerings i Varberg. Om det låter intressant att arbeta som customer success manager hos Iduna AB skickar du in din ansökan senast 2026-02-08.

Källa: Arbetsförmedlingen

Till webb­ansökan »
Relaterade jobb

Iduna AB söker vikarierande E-commerce Manager

Iduna AB söker en person till tjänsten som e-commerce manager i Varberg.

2026-01-26

Mer info

Iduna AB söker vikarierande Webmaster

Iduna AB söker en person till tjänsten som webmaster i Varberg.

2026-01-21

Mer info

Biltema Logistics söker semestervikarierande lagermedarbetare

Biltema Logistics AB söker en person till tjänsten som lagerarbetare i Halmstad.

2026-01-19

Mer info