Publiceringsdatum: 2026-01-29
Har du övervägt att arbeta inom administration, ekonomi, juridik-branschen? Nu har du chansen att börja jobba som receptionist, telefonist hos Stenungsunds kommun. Stenungsunds kommun söker någon som vill arbeta deltid under 3 månader – upp till 6 månader. Kanske är det du?
Platsen där jobbet finns ledigt är i Stenungsund. Företaget Stenungsunds kommun erbjuder just nu spännande karriärmöjligheter. Om du vill jobba som receptionist, telefonist har de nu ett ledigt jobb - kolla in annonsen för att se om du har rätt erfarenhet. Sista ansökningsdagen till jobbet som receptionist, telefonist hos Stenungsunds kommun är fredag den tjugonde februari 2026.
Stenungsund, det goda samhället med framtidstro och utveckling med människan och naturen i centrum.
Stenungsunds kommun är en expanderande kustkommun med cirka 28 030 invånare, ett starkt näringsliv, boendemiljöer nära havet och goda kommunikationsmöjligheter. Kommunen har ett välutvecklat kultur- och föreningsliv samt bra förutsättningar för friluftsliv och rekreation. Helhet, öppenhet, delaktighet och insyn är kommunens ledord.
Kommunens vision är att vi ska bli 35 000 invånare år 2035. Stenungsunds kommun ingår i Göteborgsregionens kommunalförbund som är ett forum för samarbete och erfarenhetsutbyte samt i ett antal andra mellankommunala samarbeten.
Individ- och familjeomsorgen (IFO) består av både myndighetsutövning och utförarverksamhet och möter kommuninvånare som är i behov av stöd på olika sätt. Inom IFO har vi enheter såsom barn och unga, familjehem, familjerätt, familjestöd, försörjningsstöd, vuxen, LSS, socialpsykiatri, bistånd för äldre samt administration.
Vi på IFO:s administration söker nu en vikarie till vår reception, som kan arbeta främst under sommarmånaderna men också som timanställd vid behov. Arbetsplatsen ligger centralt i Stenungsund och är enkelt att ta sig till via kollektivtrafik från Göteborg och Uddevalla. Det finns ett stort utbud av shopping och lunchrestauranger nära kommunhuset.
Som administratör hos oss är du ofta den första kontakten för våra besökare. I vår reception arbetar två personer tillsammans, vilket innebär att du som regel arbetar tillsammans med en kollega. Du har också en del administrativa uppgifter.
Tjänsten passar dig som gillar en stor variation i arbetet, tycker om att möta andra människor och har lätt för att jobba i olika system. Du tycker om att hjälpa andra och drivs av att hitta effektiva arbetssätt för att avlasta i verksamheten. Självklart har du ett sinne för struktur och ordning och tycker om att samarbeta.
Dina personliga egenskaper är viktiga. Vi söker dig som är serviceinriktad, positiv, hittar lösningar och vill hjälpa till. Du är samarbetsinriktad och arbetar bra med andra genom att du lyssnar, visar intresse och respekt. Du kan också arbeta självständigt och har förmåga att fatta egna beslut inom ramen för ditt uppdrag. Du är strukturerad och planerar, organiserar och prioriterar arbetet på ett effektivt sätt.
Vi strävar efter en jämn könsfördelning och ser mångfald som en styrka och välkomnar därför sökande med olika bakgrund.
Inför rekryteringsarbetet har vi tagit ställning till rekryteringskanaler och marknadsföring. Vi undanbeder oss därför bestämt kontakt med mediesäljare, rekryteringssajter och liknande.
Vi använder e-rekrytering för att effektivisera och kvalitetssäkra rekryteringsarbetet. Alla dina uppgifter sparas på ditt CV-konto och du kan enkelt logga in och uppdatera dina uppgifter när du vill. Fyll därför i dina uppgifter så omsorgsfullt som möjligt för att ge en rättvisande bild av dig själv.
Bakgrundskontroller kan komma att genomföras innan anställning.
| Antal tjänster | 1 |
|---|---|
| Arbetstid | Deltid |
| Företagsnamn | Stenungsunds kommun |
| Lön | Fast månads- vecko- eller timlön |
| Omfattning | 3 månader – upp till 6 månader |
| Organisationsnummer | 2120001298 |
| Typ av anställning | Vanlig anställning |
| Yrke | Receptionist, telefonist |
| Yrkesområde | Administration, ekonomi, juridik |
Stenungsunds kommun söker en person till denna tjänst som receptionist, telefonist med placerings i Stenungsund. Om det låter intressant att arbeta som receptionist, telefonist hos Stenungsunds kommun skickar du in din ansökan senast 2026-02-20.
Källa: Arbetsförmedlingen
Degeberga-Everöds församling söker två personer till tjänsten som griftegårdsarbetare/kyrkogårdsarbetare i Kristianstad.
2026-02-02
Mer infoKriminalvården söker en person till tjänsten som kriminalvårdare i Tidaholm.
2026-01-22
Mer infoVÄSTRA GÖTALANDSREGIONEN söker en person till tjänsten som läkarsekreterare/vårdadmin/medicinsk sekreterare i Alingsås.
2026-01-23
Mer info