Publiceringsdatum: 2026-03-10
Är du intresserad av att jobba inom chefer och verksamhetsledare? En möjlighet har öppnat upp för dig att börja arbeta som förbundschef hos Performiq AB. Performiq AB söker för närvarande efter personal på heltid för en tjänst 6 månader eller längre. Kolla in deras jobbannons för mer information.
Denna tjänst finns tillgänglig i Norrköping som är tjänsteorten. Performiq AB behöver fler anställda som stödjer arbetet inom förbundschef. Kolla in deras lediga tjänst för att se om du har vad som krävs. Sök jobbet som förbundschef hos Performiq AB och ta chansen att ta din karriär till nästa nivå. Ansök senast torsdag den nionde april 2026.
Har du god kunskap om svensk idrottsrörelse och ett intresse för idrottspolitiska frågor?
Vill du ta en central roll i arbetet med att utveckla motorsporten i Sverige och samtidigt vara en viktig länk mellan förbund, styrelse och idrottsrörelsen?
Nu söker vi en Biträdande Generalsekreterare för ett föräldravikariat till Svenska Motorsportförbundet.
Som Biträdande Generalsekreterare på Svenska Motorsportförbundet arbetar du nära generalsekreteraren och bidrar till att leda och utveckla organisationens verksamhet på uppdrag av förbundsstyrelsen.
Du är en viktig del i att driva och utveckla förbundets arbete inom idrottspolitik, samverkan inom idrottsrörelsen och organisationens utveckling.
En central del av uppdraget är att arbeta med frågor kopplade till svensk idrott och idrottspolitik. Du ansvarar för att bevaka, sortera och förmedla information från Riksidrottsförbundet samt bidra till att förbundet är väl förberett inför exempelvis Riksidrottsforum och andra viktiga mötesplatser inom idrottsrörelsen.
I rollen ingår också personalansvar för sportgruppen där du, tillsammans med teamledare, stöttar och utvecklar arbetet i gruppen. Sportgruppen består av koordinatorer och sportansvariga som arbetar mot förbundets olika sporter, och du har även ett lönesättande chefsansvar för sportgruppen.
Du representerar även Svemo i olika sammanhang inom svensk idrott samt i kontakter med internationella förbund, organisationer och myndigheter. Rollen innebär både strategiskt arbete och operativt ansvar i organisationens dagliga verksamhet.
Fokusområden i närtid:
Vi söker dig som har ett starkt intresse för idrottsrörelsen och god förståelse för hur svensk idrott är organiserad och fungerar.
Du är strukturerad och analytisk och har lätt för att sätta dig in i komplexa frågor. Samtidigt har du en god förmåga att skapa relationer och samarbeten, vilket är viktigt i en roll med många kontaktytor både inom organisationen och i idrottsrörelsen.
I rollen kommer du att arbeta nära generalsekreteraren och ha en viktig funktion i att leda och stötta arbetet inom delar av organisationen. Vi tror därför att du trivs i ett sammanhang där du får bidra med ledarskap, skapa riktning och få människor att arbeta mot gemensamma mål.
Du är prestigelös, kommunikativ och har lätt för att skapa förtroende hos såväl kollegor som externa samarbetspartners. Du trivs i en roll där du både arbetar strategiskt och operativt och där du bidrar till organisationens utveckling.
Kvalifikationer och kravprofil:
Tjänsten är ett föräldravikariat med start i april 2026 och som pågår till augusti 2027.
Start: April 2026 eller enligt överenskommelse
Omfattning: Heltid
Arbetstid: Oreglerad arbetstid
Plats: Norrköping (Svemos kansli) eller Stockholm (Idrottens Hus, Skanstull) med möjlighet till distansarbete enligt samma riktlinjer som övrig personal, det vill säga cirka tre dagar per vecka på kansliet alternativt idrottens hus.
Hos oss finns personalförmåner så som friskvårdsbidrag och 37,5h arbetsveckor.
PerformIQ – rekrytering av personal med egenskaper från idrott/föreningsliv, är vår samarbetspartner och vi hänvisar eventuella frågor om tjänsten till Rekryteringskonsult Jannica Skärvinge på 073-353 75 10.
Svenska Motorsportförbundet (Svemo) samlar alla som vill träna och tävla med motorcyklar, snöskotrar och racerbåtar. Förbundet bildades 1935 och är medlem i de olika idrotternas internationella förbund samt i Riksidrottsförbundet (RF), där Svemo är ett av de största medlemsförbunden.
Med drygt 450 klubbar och 160 000 medlemmar är vi en stark kraft inom svensk idrott. Vårt arbete genomsyras av ett långsiktigt miljö- och säkerhetstänk som väcker uppmärksamhet även internationellt. Motorsport är en av världens mest spridda sporter och Sverige/Svemo har länge haft framstående internationella framgångar.
Se denna film för mer info: https://www.youtube.com/watch?v=ohjtkvUKg9E
| Antal tjänster | 1 |
|---|---|
| Arbetstid | Heltid |
| Företagsnamn | Performiq AB |
| Lön | Fast månads- vecko- eller timlön |
| Omfattning | 6 månader eller längre |
| Organisationsnummer | 5567852677 |
| Typ av anställning | Vanlig anställning |
| Yrke | Förbundschef |
| Yrkesområde | Chefer och verksamhetsledare |
Performiq AB söker en person till denna tjänst som förbundschef med placerings i Norrköping. Om det låter intressant att arbeta som förbundschef hos Performiq AB skickar du in din ansökan senast 2026-04-09.
Källa: Arbetsförmedlingen
Performiq AB söker en person till tjänsten som förbundschef i Stockholm.
2026-03-10
Mer infoJysk AB söker en person till tjänsten som butikssäljare, fackhandel i Partille.
2026-03-11
Mer infoVarner Retail AB söker en person till tjänsten som butikschef i Partille.
2026-03-07
Mer info