Sjölins Gymnasium i Nacka söker lärare i Engelska och Spanska

Publiceringsdatum: 2026-03-27

Letar du efter anställning inom pedagogik? En möjlighet har öppnat upp för dig att börja arbeta som lärare i gymnasiet hos AcadeMedia Support AB. Intresserade sökes för heltid-jobb hos AcadeMedia Support AB - är du intresserad? De letar efter någon som vill jobba 6 månader eller längre.

Nacka är platsen där detta jobb har sin tjänsteort. Om du tycker att det låter intressant att börja jobba hos AcadeMedia Support AB i rollen som lärare i gymnasiet så har de just nu en ledig tjänst som skulle kunna vara en perfekt match för dig! Här är chansen att bli en del av AcadeMedia Support AB och jobba som lärare i gymnasiet! Ansök senast torsdag den nionde april 2026.


Jobbannons

Drivs du av att arbeta med ett verklighetsbaserat och ämnesöverskridande lärande? På Sjölins gymnasium uppmuntrar vi till nyfikenhet, samarbete och kritiskt tänkande genom vårt unika arbetssätt med casemetodik - baserad på Harvardmodellen. Genom casemetodiken skapar vi en dynamisk arbetsmiljö där du tillsammans med dina kollegor jobbar över ämnesgränserna och drar nytta av varandras kunskaper. 

Sjölins gymnasium Nacka startade 2008 och erbjuder tre högskoleförberedande program, Samhällsvetenskapsprogrammet, Naturvetenskapsprogrammet och Ekonomiprogrammet. Vi är en fristående skola centralt belägen i Sickla och vi har i dagsläget 480 elever samt 35 medarbetare.

Det här söker vi

Vi söker dig som är legitimerad lärare, behörig att undervisa i Engelska och Spanska på gymnasienivå samt har erfarenhet av undervisning på gymnasiet. Vi värdesätter att du är målinriktad, har en god pedagogisk förmåga och kan inspirera och engagera våra elever. 

Vi söker dig som brinner för utbildning och har en stark vilja att samarbeta över ämnesgränserna. Du är en engagerad och självständig lärare som trivs med att arbeta med verklighetsbaserat lärande och casemetodik. Du har förmågan att inspirera och motivera elever. Hos oss får du möjlighet att utvecklas i en dynamisk miljö där vi tillsammans strävar efter att nå höga mål och skapa en innovativ lärandemiljö.

I samråd med våra elever söker vi dig som:

  • Har lärarexamen och är behörig lärare i Engelska och Spanska

  • Bygger relationer och har ett intresse för elevernas utveckling

  • Tycker om att arbeta tvärvetenskapligt och i nära samarbete med andra lärare

  • Varierar din undervisning och involverar eleverna

  • Tycker mycket om dina ämnen och kan göra dem intressanta och levande

  • Trivs med att arbeta i lag och ha motiverade kollegor 

Det här erbjuder vi dig

Som medarbetare hos oss på Sjölins gymnasium arbetar du nära dina kollegor i ämnesöverskridande case. Sedan 2019 har vi samarbetat med en professor på Harvard Business School för att ytterligare stärka vår metodik. Vi värdesätter dina idéer och initiativ och ser fram emot att fira både små och stora framgångar tillsammans. Hos oss får du möjlighet att växa professionellt och bidra till att forma framtidens utbildning.

Som en skola inom AcadeMedia erbjuder vi våra medarbetare kontinuerlig kompetensutveckling genom Academedia Academy samt intern och extern professionsutveckling. Hos oss får du självklart kollektivavtalade förmåner och försäkringar men även friskvårdsbidrag, pensionsrådgivning och möjlighet till fördelaktiga köp genom netto- och bruttolöneväxling.

Övrig information

Tillträdesdag: augusti 26Placeringsort: NackaAnställningsform: Tjänsten är ett vikariat och sträcker sig under perioden augusti 26 till juni 27

Sista ansökningsdag: 8 april

Kontaktperson: Har du frågor kring tjänsten är du välkommen att ta kontakt med Madelein Envall

Är du den vi söker?

Välkommen att skicka in dina ansökningshandlingar innehållande lärarlegitimation, CV och personligt brev där du motiverar varför du söker dig till just denna tjänst. Vi är tacksamma att få din ansökan så snart som möjligt och återkommer med besked till dig så snart vi fattat ett beslut. Om du erbjuds anställning är du skyldig att visa upp ett utdrag ur belastningsregistret innan anställningsavtalet träder i kraft.

Välkommen med din ansökan!

Vi har gjort vårt medieval för rekrytering och undanber oss därför kontakt med annonssäljare eller säljare av andra rekryteringstjänster.

Vi är en del av AcadeMedia, Nordens största utbildningsföretag. Välkommen att läsa mer på www.academedia.se.

Öppen för alla Vi fokuserar på din kompetens, inte dina övriga förutsättningar. Vi är öppna för att anpassa rollen eller arbetsplatsen efter dina behov.

Om jobbet

Antal tjänster1
ArbetstidHeltid
FöretagsnamnAcadeMedia Support AB
LönFast månads- vecko- eller timlön
Omfattning6 månader eller längre
Organisationsnummer5565688479
Typ av anställningVanlig anställning
YrkeLärare i gymnasiet
YrkesområdePedagogik

Ansökan

AcadeMedia Support AB söker en person till denna tjänst som lärare i gymnasiet med placerings i Nacka. Om det låter intressant att arbeta som lärare i gymnasiet hos AcadeMedia Support AB skickar du in din ansökan senast 2026-04-09.

Källa: Arbetsförmedlingen

Till webb­ansökan »
Relaterade jobb

Lärare i Engelska och Historia

AcadeMedia Support AB söker en person till tjänsten som lärare i gymnasiet i Helsingborg.

2026-03-27

Mer info

Lärare i engelska och svenska till Katedralskolan

Linköpings kommun söker en person till tjänsten som lärare i gymnasiet i Linköping.

2026-03-25

Mer info

Drottning Blanka i Nacka söker en lärare i företagsekonomi och marknadsföri

AcadeMedia Support AB söker en person till tjänsten som lärare i gymnasiet i Nacka.

2026-03-26

Mer info