Publiceringsdatum: 2025-12-15
Är du intresserad av att jobba inom hälso- och sjukvård? Nu har du chansen att börja jobba som sjuksköterska, grundutbildad hos Markaryds kommun. Detta är ett jobb på deltid där Markaryds kommun letar efter någon under 11 dagar upp till 3 månader.
För detta jobb är Markaryd den angivna tjänsteorten. Om du letar efter en spännande karriär inom sjuksköterska, grundutbildad-branschen, har Markaryds kommun just nu tre lediga jobb som kan vara av intresse. Här är chansen att bli en del av Markaryds kommun och jobba som sjuksköterska, grundutbildad! Ansök senast tisdag den trettioförsta mars 2026.
Markaryds kommun är en naturnära och välskött, småländsk gränsbygd, här växer och utvecklas människor och företag i en kreativ och hållbar miljö.
Vårt uppdrag är att skapa goda förutsättningar för alla medborgare, besökare och näringsidkare i vår kommun. Samverkan med den ideella sektorn och näringslivet är således en viktig del av vårt utvecklingsarbete.
Som arbetsgivare vill vi se och ta vara på möjligheter. Det skapar potential att bygga och utveckla kommunen tillsammans, för det är just tillsammans som vi gör varandra bättre. Engagemang, tillit, tillsammans – det är vår värdegrund och den tar vi på stort allvar. Hos oss finner du kompetenta och engagerade kollegor och chefer. Som vår medarbetare tror vi på dig, stöttar dig i ditt uppdrag och välkomnar dig att bli en del av en positiv gemenskap.
Sommaren börjar här – bli semestervikarie i hemsjukvården i Markaryds kommun!
Är du sjuksköterska och vill ha ett sommarjobb där du gör verklig skillnad? Vi söker nu dig som vill arbeta i hemsjukvården under sommaren 2026.
Som semestervikarie i hemsjukvården får du:
Du arbetar i team tillsammans med sjuksköterskor, distriktssköterskor och undersköterskor, i nära samarbete med vårdcentralerna. Vi ansvarar för patienter i såväl ordinärt som särskilt boende samt inom LSS.
Du gör hembesök och arbetar bland annat med:
Sista ansökningsdag: 31 mars 2026.
Rekrytering sker löpande – vänta därför inte med att skicka in din ansökan!
Ansök via vårt system och bifoga gärna:
Markaryds kommun undanber sig kontakt från mediesäljare och rekryteringskonsulter.
| Antal tjänster | 3 |
|---|---|
| Arbetstid | Deltid |
| Företagsnamn | Markaryds kommun |
| Lön | Fast månads- vecko- eller timlön |
| Omfattning | 11 dagar - upp till 3 månader |
| Organisationsnummer | 2120000654 |
| Typ av anställning | Sommarjobb / feriejobb |
| Yrke | Sjuksköterska, grundutbildad |
| Yrkesområde | Hälso- och sjukvård |
Markaryds kommun söker tre personer till denna tjänst som sjuksköterska, grundutbildad med placerings i Markaryd. Om det låter intressant att arbeta som sjuksköterska, grundutbildad hos Markaryds kommun skickar du in din ansökan senast 2026-03-31.
Källa: Arbetsförmedlingen
Luleå kommun söker sexton personer till tjänsten som sjuksköterska, grundutbildad i Luleå.
2026-01-15
Mer infoFolCon AB söker sex personer till tjänsten som sjuksköterska, grundutbildad i Kiruna.
2025-10-21
Mer infoREGION VÄRMLAND söker personer till tjänsten som sjuksköterska, grundutbildad i Karlstad.
2025-11-17
Mer info