Butikssäljare till Lyko Smedjan - sommarvikariat

Publiceringsdatum: 2026-04-09

Är du på jakt efter en karriär inom försäljning, inköp, marknadsföring? Letar du efter en chans att arbeta som butikssäljare, fackhandel på Lyko Operations AB? Nu är det möjligt. Lyko Operations AB behöver någon som vill arbeta deltid. Om du är tillgänglig för 11 dagar upp till 3 månader, ta en titt på denna jobbannons.

Arbetsplatsen ligger nära tillhands om du är bosatta i Luleå som är tjänsteorten. Lyko Operations AB söker efter fler duktiga individer som vill arbeta som butikssäljare, fackhandel. De har just nu två lediga jobb som butikssäljare, fackhandel som kan vara av intresse för dig. Lyko Operations AB letar efter erfaren butikssäljare, fackhandel som kan ansluta till deras team. Sista ansökningsdag är tisdag den sjätte oktober 2026.


Jobbannons

På Lyko finns det inga vanliga butiker. Vi förändrar bilden av vad retail är – och bör vara! Vår Beauty Playground är inte till för att bara se fin ut – den ska användas. Vi älskar när locktängerna går sönder efter många testvändor, för det betyder att våra kunder känner, klämmer, provar och upplever på riktigt. Precis som det ska vara! Vi vet att det bygger engagemang – och att det är just därför våra kunder kommer tillbaka. Beauty Playground är inte bara en butik, det är en plats där både beautyjunkies och de som "bara skulle ha en ny handtvål" känner sig hemma.

Vi tycker (så klart) att vår onlinebutik kicks *ss, men det är i våra fysiska butiker vi verkligen gör skillnad. Det är där vi möter våra besökare – och det är där magin händer. I mötet kan du som butikssäljare vända någons dag på bara några sekunder. En besökare kommer in, kanske lite trött efter dagen – och går ut med en rosa påse fylld med självförtroende, glow och känslan av att ha blivit sedd. Exakt så vill vi att det ska kännas! WOW!

Vi söker nu efter två nya kollegor till vårt härliga team i Lyko Smedjan! Tjänsterna är sommarvikariat fram till 31-08-2026 med möjlighet till förlängning ⭐Vad du kommer att fokusera påTillsammans strävar vi hela tiden efter att ge våra besökare en upplevelse i absolut världsklass, och i det arbetet står du som butikssäljare i frontlinjen. Som butikssäljare hos oss på Lyko är du så mycket mer än ”bara” butikssäljare – du är en rådgivare, inspiratör, bästa beauty-kompis och en viktig del av besökarens upplevelse. Hos oss handlar det om att möta varje besökare på riktigt. Du tar kontakt, lyssnar in och delar med dig av din kunskap på ett personligt sätt – alltid med målet att hjälpa besökare hitta rätt produkt för just deras behov. Det är så vi skapar den där magiska känslan av att ha blivit både sedd och boostad ✨Utöver kundmötet ansvarar du också för daglig drift som innefattar beställningar, upplockning av varor och visuell kampanjuppbyggnad. Du ansvarar också för helhetsintrycket i butiken, att den är ren, snygg och inspirerande – spotless helt enkelt! För den här rollen tror vi att du:

  • Älskar skönhet! Att dela kunskap och idéer med kunder och kollegor är det roligaste du vet
  • Är en passionerad säljare som älskar kundmötet och drivs av att uppnå resultat
  • Är du en prestigelös och engagerad energispridare
  • Är flexibel och trivs att arbeta i team så väl som självständigt
  • Är van att hantera många olika arbetsuppgifter i ditt dagliga arbete och har ett strukturerat arbetssätt
  • Har en relevant utbildning inom makeup, hår eller hud – exempelvis som makeupartist, frisör eller hudterapeut
  • Är minst 18 år

Tillträde: Enligt överenskommelseAnställningsform: SommarvikariatOmfattning: 5-15 timmar i veckanLön: Enligt kollektivavtal

Lyko är en energifylld och varm arbetsplats som har utsetts till en av Sveriges bästa arbetsgivare. Vill du läsa mer om hur det är att arbeta här? – spana in våra karriärssidor!

Ansök snabbt och enkelt utan CV eller personligt brev!På Lyko har vi sedan länge skrotat kravet på CV och personligt brev och använder oss i stället av urvalsfrågor när vi rekryterar. Nice va?! Går du vidare i processen kan du även få göra ett personlighetstest och spela in en kort video. Vi hoppas att det ger dig en bättre möjlighet att visa vad du går för inom de områden som är viktiga för oss och vet att det även ger objektivare, schystare och mer rättvisa rekryteringar! ⭐

Låter det här som rätt utmaning för dig? Ansök redan idag eller senast 2026-04-30. Urval kan komma att ske löpande. Har du frågor om tjänsten maila till Johanna Johansson Sundqvist, Butikschef på johanna.sundqvist@lyko.com.

Psst! Eftersom vi inte vill att några personuppgifter ska riskera att hamna på vift så tar vi inte emot ansökningar via mail utan ansöker gör du enkelt genom att klicka på ”Ansök nu”. Lycka till!

This text is hidden

Om jobbet

Antal tjänster2
ArbetstidDeltid
FöretagsnamnLyko Operations AB
LönFast månads- vecko- eller timlön
Omfattning11 dagar - upp till 3 månader
Organisationsnummer5567409502
Typ av anställningSommarjobb / feriejobb
YrkeButikssäljare, fackhandel
YrkesområdeFörsäljning, inköp, marknadsföring

Ansökan

Lyko Operations AB söker två personer till denna tjänst som butikssäljare, fackhandel med placerings i Luleå. Om det låter intressant att arbeta som butikssäljare, fackhandel hos Lyko Operations AB skickar du in din ansökan senast 2026-10-06.

Källa: Arbetsförmedlingen

Till webb­ansökan »
Relaterade jobb

Butikssäljare till Lyko Femman - sommarvikariat

Lyko Operations AB söker en person till tjänsten som butikssäljare, fackhandel i Göteborg.

2026-04-09

Mer info

Butikssäljare Levi's Store Partille Allum – sommarvikariat

Varner Retail AB söker en person till tjänsten som butikssäljare/medarbetare, dagligvaror i Partille.

2026-03-24

Mer info

Butikssäljare 50 - 75% Sommarvikariat, Stadium Värnamo

Stadium AB söker fem personer till tjänsten som butikssäljare/medarbetare, dagligvaror i Värnamo.

2026-03-24

Mer info