Publiceringsdatum: 2025-07-03
Letar du efter anställning inom administration, ekonomi, juridik? Svenska Karamellkompaniet AB söker just nu efter en ekonomiassistent och du kan vara den de letar efter. Sök nu om du är intresserad av att arbeta deltid hos Svenska Karamellkompaniet AB under 6 månader eller längre. De letar just nu efter nya medarbetare.
För detta jobb är det en fördel om du bor i närheten av Landskrona då det är tjänsteorten. Svenska Karamellkompaniet AB behöver fler anställda som stödjer arbetet inom ekonomiassistent. Kolla in deras lediga tjänst för att se om du har vad som krävs. Här är chansen att bli en del av Svenska Karamellkompaniet AB och jobba som ekonomiassistent! Ansök senast lördag den andra augusti 2025.
Svenska Karamellkompaniet är i ett expansivt läge och vi behöver förstärka vår stab på hemmaplan och samtidigt som vi växer har även en kommande föräldraledighet i staben.
Vi söker därför efter en ekonomiassistent på vikariat i cirka ett år, som också kan vara behjälplig med annat arbete som kan dyka upp.
Vi söker alltså efter en flexibel person som båda kan knacka siffror, hugga tag i akuta händelser och vara vår spindel i nätet.
Karamellkompaniet bildades 2018 och vår största produkt är Svenska Klassiker, noga utvalt godis i cellofanpåsar som finns att köpa i butiker i hela landet.
Under 2025 har vi även byggt upp ett eget lager på plats i Landskrona och där har vi också vårt administrativa kontor.
Vi är ett företag med komplexa varuflöden och väldigt många kunder vilket kräver att vi är välstrukturerade med goda rutiner och system för att därmed kunna hantera de oväntade situationer som på grund av verksamhetens natur uppkommer.
Du som söker tjänsten bör alltså vara bra på att prioritera, vara flexibel, prestigelös och en god lagspelare som med din kompetens vill vara med att ta Karamellkompaniet till nästa steg.
Det vi kan erbjuda är en bra arbetsplats i ett nytänkande företag där den ena dagen aldrig är den andra lik.
Du ska ha utbildning inom- och erfarenhet av ekonomi/ bokföring.
I arbetsuppgifterna ingår bland annat:
Fakturering, fakturakontroll, attest etc.
Uppdatering av prislistor
Inköpsansvar
Kundkontakt
Du ska ha god kunskap i Excel och Fortnox, om du redan jobbat i Validoo och Stockfiler är det en fördel.
Är detta något för dig? Tveka inte att skicka in en ansökan.
Antal tjänster | 1 |
---|---|
Arbetstid | Deltid |
Företagsnamn | Svenska Karamellkompaniet AB |
Lön | Fast månads- vecko- eller timlön |
Omfattning | 6 månader eller längre |
Organisationsnummer | 5591445290 |
Typ av anställning | Vanlig anställning |
Yrke | Ekonomiassistent |
Yrkesområde | Administration, ekonomi, juridik |
Svenska Karamellkompaniet AB söker en person till denna tjänst som ekonomiassistent med placerings i Landskrona. Om det låter intressant att arbeta som ekonomiassistent hos Svenska Karamellkompaniet AB skickar du in din ansökan senast 2025-08-02.
Källa: Arbetsförmedlingen
Libra Assistans AB söker en person till tjänsten som personlig assistent i Kalmar.
2025-06-25
Mer infoSärnmark Assistans AB söker en person till tjänsten som personlig assistent i Uppsala.
2025-06-26
Mer infoTopWork Sverige AB söker en person till tjänsten som renhållningsförare i Halmstad.
2025-06-26
Mer info