Chaufför till frontlastare–semestervikariat med möjlighet till förlängning

Publiceringsdatum: 2026-03-20

Letar du efter anställning inom bygg och anläggning? Vill du ta steget att arbeta som lastmaskinförare hos Lbc - Frakt i Värmland AB? Nu har du möjligheten. Sök nu om du är intresserad av att arbeta heltid hos Lbc - Frakt i Värmland AB under 3 månader – upp till 6 månader. De letar just nu efter nya medarbetare.

För detta jobb är det en fördel om du bor i närheten av Karlstad då det är tjänsteorten. Lbc - Frakt i Värmland AB har just nu en ledig tjänst som lastmaskinförare. Om du vill ta din karriär till nästa nivå, ta en titt på deras jobbannons och se om jobbet passar dig! Har du vad som krävs för att arbeta som lastmaskinförare hos Lbc - Frakt i Värmland AB? Ansök innan onsdag den sextonde september 2026 och ta reda på det!


Jobbannons

Chaufför till frontlastare – semestervikariat med möjlighet till förlängning

LBC Frakt i Värmland är företaget med hållbarhet i fokus. Vi vill erbjuda en hållbar karriär och omställningen till miljövänliga transporter är en hjärtefråga för oss.

Företaget ägs av ett fyrtiotal åkerier och tillsammans med dem samt våra dotterbolag är vi drygt 400 medarbetare.

Om Hellqvist Åkeri & Entreprenad AB

Hellqvist Åkeri & Entreprenad är ett av LBC Frakts större åkerier. Vi har 21 fordon med uppdrag inom återvinning, anläggning och distribution.

Företaget har 38 medarbetare som dagligen samarbetar och kommunicerar.

Om tjänsten

Vi söker en chaufför till en frontlastare för återvinningstransporter. Tjänsten är ett semestervikariat från maj till augusti, med goda chanser till förlängning. Arbetstiden är schemalagd vardagar, samt var femte söndag.

Kvalifikationer

Till detta samhällsviktiga uppdrag söker vi dig som har stor yrkesstolthet och tar ansvar för ditt fordon. Du är positiv, nyfiken, tycker om att arbeta i grupp och vågar be om hjälp när det behövs.

Följande kvalifikationer är krav

  • Körkort C

  • Yrkeskompetensbevis, YKB

  • Digitalt färdskrivarkort

  • God förmåga att uttrycka dig väl på svenska i både tal och skrift

  • Grundläggande datakunskaper då vi använder handdatorer i arbetet

Tidigare erfarenhet av att köra frontlastare är meriterande.

Mer om tjänsten
  • Anställning: semestervikariat, maj - augusti

  • Lön: Enligt avtal

  • Placeringsort: Karlstad

  • Tillträde: Enligt överenskommelse

Ansökan

Sista ansökningsdag är 2026-04-08

Urval och intervjuer sker löpande och tjänsten kan komma att tillsättas innan sista ansökningsdag. Vänta därför inte med att skicka in din ansökan.

Ansökan sker via vårt rekryteringsverktyg och tas ej emot via e-post.

Kontakt

Eventuella frågor om tjänsterna besvaras av:

Niclas Hellqvist på 070-580 00 41 Emelie Hellqvist på 072-205 20 09

Vi undanber oss vänligt men bestämt all extern hjälp med rekrytering och annonsering av tjänsten.

Om jobbet

Antal tjänster1
ArbetstidHeltid
FöretagsnamnLbc - Frakt i Värmland AB
LönFast månads- vecko- eller timlön
Omfattning3 månader – upp till 6 månader
Organisationsnummer5564780293
Typ av anställningSommarjobb / feriejobb
YrkeLastmaskinförare
YrkesområdeBygg och anläggning

Ansökan

Lbc - Frakt i Värmland AB söker en person till denna tjänst som lastmaskinförare med placerings i Karlstad. Om det låter intressant att arbeta som lastmaskinförare hos Lbc - Frakt i Värmland AB skickar du in din ansökan senast 2026-09-16.

Källa: Arbetsförmedlingen

Till webb­ansökan »
Relaterade jobb

Sommarvikariat i Partille med god chans till förlängning

Optimal Assistans i Göteborg AB söker två personer till tjänsten som personlig assistent i Partille.

2026-02-23

Mer info

Sommarvikariat i Partille med god chans till förlängning

Optimal Assistans i Göteborg AB söker två personer till tjänsten som personlig assistent i Partille.

2026-02-25

Mer info

Längre sommarvik. med möjlighet till förlängning. Personlig assistent

Furuboda Assistans AB söker två personer till tjänsten som personlig assistent i Hässleholm.

2026-03-02

Mer info