Publiceringsdatum: 2025-06-02
Skulle du vilja jobba inom yrken med social inriktning? Ett spännande jobb som personlig assistent hos A-Assistans Leimir AB väntar på dig - varför inte söka idag? A-Assistans Leimir AB söker någon som vill arbeta deltid under 3 månader – upp till 6 månader. Kanske är det du?
Hudiksvall är platsen där detta jobb har sin tjänsteort. Om du letar efter en spännande karriär inom personlig assistent-branschen, har A-Assistans Leimir AB just nu tre lediga jobb som kan vara av intresse. Söker du efter en spännande karriär som personlig assistent? Sök jobbet hos A-Assistans Leimir AB senast onsdag den andra juli 2025 och bli en del av deras team.
Vi söker nu ett antal vikarier som ska arbeta som personlig assistent till en glad och lite busig funktionshindrad kvinna i 30 års åldern som är bosatt i Hudiksvall. Kvinnan har autistiska drag och är delvis rörelsehindrad. Det finns goda möjligheter för fortsatt arbete till hösten.
För att bibehålla sin rörlighet behöver hon träna och som assistent till henne är du med på ridning, bad och andra aktiviteter. Kvinnan gillar att vara ute och gå med sin permobil under sommaren när vädret är fint så du som söker kommer inte trivas om du föredrar att vara inne.
Du skall arbeta när ordinarie personal är sjuk eller har semester. Möjligheten att få fortsätta till hösten är stor. Ordinarie assistentgrupp är levnadsglada, lyhörda, flexibla och positivt inställd till det mesta. Vi vill att du som söker är likadan.
Vi ser gärna att du innehar B-körkort, men det är inget krav. Kunnighet i stödtecken är en merit. Du bör även vara vid god fysik, eftersom du hjälper och stöttar kvinnan vid förflyttning. Yrket ställer stora krav på flexibilitet och lyhördhet. Som person tror vi även att du är ansvarsfull samt har lätt för att samverka med andra och tycker om att bidra till att skapa en meningsfull och rik tillvaro för en annan människa.
Du söker jobbet genom att skapa ett konto och fyller i din profil. Där kan du ladda upp CV och personligt brev. När profilen är klar klickar du på ’’lediga tjänster’’ och söker denna tjänst.
Vi rekryterar löpande så vänta inte med din ansökan!
Vi erbjuder all nödvändig introduktion och utbildning för samtliga nyanställda, för att du ska känna dig trygg i din arbetsroll som personlig assistent. Du kommer även att få gå de utbildningar som A-Assistans rekommenderar.
A-Assistans Leimir AB är ett privat företag som anordnar personlig assistans till assistansberättigade i hela landet. Vi har ca 600 personliga assistenter anställda. Kontor har vi i Hudiksvall, Karlstad, Östersund, Umeå och Göteborg. Målet med vår verksamhet är att våra kunder ska kunna leva ett så självständigt liv som möjligt. Vi har kollektivavtal: Kommunal och Fremia för personliga assistenter. Semester -, OB- ersättning och andra lönetillägg tillkommer enligt avtal. Vi erbjuder även friskvårdspeng på 2 000 kr för heltidstjänst och år, fika på arbetet och andra förmåner.
Antal tjänster | 3 |
---|---|
Arbetstid | Deltid |
Företagsnamn | A-Assistans Leimir AB |
Lön | Fast månads- vecko- eller timlön |
Omfattning | 3 månader – upp till 6 månader |
Organisationsnummer | 5566378963 |
Typ av anställning | Sommarjobb / feriejobb |
Yrke | Personlig assistent |
Yrkesområde | Yrken med social inriktning |
A-Assistans Leimir AB söker tre personer till denna tjänst som personlig assistent med placerings i Hudiksvall. Om det låter intressant att arbeta som personlig assistent hos A-Assistans Leimir AB skickar du in din ansökan senast 2025-07-02.
Källa: Arbetsförmedlingen
Nordström Assistans AB söker en person till tjänsten som personlig assistent i Kävlinge.
2025-06-02
Mer infoOlivia Personlig Assistans AB söker en person till tjänsten som personlig assistent i Jönköping.
2025-05-08
Mer infoA-Assistans Leimir AB söker fyra personer till tjänsten som personlig assistent i Nordanstig.
2025-05-11
Mer info