Publiceringsdatum: 2025-06-04
Är du intresserad av att jobba inom yrken med social inriktning? Positionen som personlig assistent hos DVT Assistans AB är öppen och väntar på en lämplig kandidat - kan det vara du? DVT Assistans AB söker någon som vill arbeta deltid under 6 månader eller längre. Kanske är det du?
Platsen där jobbet finns ledigt är i Eskilstuna. DVT Assistans AB söker efter fler duktiga individer som vill arbeta som personlig assistent. De har just nu ett ledigt jobb som personlig assistent som kan vara av intresse för dig. DVT Assistans AB letar efter erfaren personlig assistent som kan ansluta till deras team. Sista ansökningsdag är söndag den femtonde juni 2025.
DVT Assistans har sedan starten 2005 anordnat personlig assistans åt människor med funktionsnedsättning. Vi arbetar runt om i Mellansverige utifrån ledorden Delaktighet, Värdighet och Tillgänglighet. Vi tror på individuella lösningar där kunden alltid är i fokus. Tillsammans möjliggör vi för människor med olika funktionsnedsättningar att leva som andra och själva bestämma över sina liv. I dag sysselsätter DVT ca 200 personliga assistenter.
Jag är en man på 58 år som bor i en villa utanför Eskilstuna. Jag har ett fysiskt handikapp och är rullstolsburen. Jag har även ALS. Som person har jag varit en väldigt aktiv man som uppskattat att resa och se mig omkring i världen. Andra stora intresse är träning på gym. Jag tycker också om bilar och båtar, men på grund av min sjukdom blir jag numera mycket hemma i villan.
Jag söker dig, som vill vara hjälpa mig i min vardag med allt från sondmatning, städ, hygien, förflyttningar samt att du följer med mig på mina läkarbesök mm
Jag letar efter dig, som är en person som tycker om att ge andra omvårdnad och vill sätta guldkant på en annan människas tillvaro. Det är dig jag letar efter och vill ha i mitt team!
Det spelar ingen roll om du är kvinna eller man. Det är personkemin och din kunskap och erfarenhet som är viktigt för mig. Jag vill hitta en glad positiv assistent med hjärtat på rätt ställe.
Du ska helst vara undersköterska eller mycket sjukvårdskunnig och ha erfarenhet av sondmatning. Jag ser gärna att du är rökfri.
Timvikarie vid ordinarie assistents semester eller frånvaro.
Arbetstiderna är förlagda till dag, kväll, helg.
DVT Assistans söker dig som delar vår tro på Delaktighet, Värdighet och Tillgänglighet. Du tycker om att arbeta med människor, är positiv och kreativ. Du ska ha en god människosyn som avspeglar sig i ett positivt förhållningssätt och bemötande. Vi utgår från att du är lyhörd inför kundens önskemål samtidigt som du kan ta initiativ och föreslå sysslor.
De ansökningar som inkommer läses av kunden och anhöriga, samt personal på DVT Assistans.
Urval och intervjuer kommer att ske löpande.
Ange två referenser i din ansökan för att underlätta rekryteringen. Din ansökan kommer att läsas av uppdragchef, arbetsledare och kund.
För tjänsten ska du skicka efter utdrag ur polisregistret.
Antal tjänster | 1 |
---|---|
Arbetstid | Deltid |
Företagsnamn | DVT Assistans AB |
Lön | Fast månads- vecko- eller timlön |
Omfattning | 6 månader eller längre |
Organisationsnummer | 5566781455 |
Typ av anställning | Vanlig anställning |
Yrke | Personlig assistent |
Yrkesområde | Yrken med social inriktning |
DVT Assistans AB söker en person till denna tjänst som personlig assistent med placerings i Eskilstuna. Om det låter intressant att arbeta som personlig assistent hos DVT Assistans AB skickar du in din ansökan senast 2025-06-15.
Källa: Arbetsförmedlingen
Alma Assistans AB söker en person till tjänsten som personlig assistent i Jönköping.
2025-06-10
Mer infoAktiv Assistans Norr AB söker en person till tjänsten som personlig assistent i Vindeln.
2025-06-09
Mer infoAktiv Assistans Norr AB söker en person till tjänsten som personlig assistent i Lycksele.
2025-06-09
Mer info