Publiceringsdatum: 2025-12-17
Är du på jakt efter en karriär inom pedagogik? Högskolan Dalarna söker just nu efter en universitets- och högskolelektor och du kan vara den de letar efter. Om du vill arbeta heltid hos Högskolan Dalarna, har de just nu en tjänst tills vidare som kan passa dig.
Denna position är tillgänglig i Borlänge. Högskolan Dalarna söker efter fler duktiga individer som vill arbeta som universitets- och högskolelektor. De har just nu ett ledigt jobb som universitets- och högskolelektor som kan vara av intresse för dig. Har du vad som krävs för att arbeta som universitets- och högskolelektor hos Högskolan Dalarna? Ansök innan söndag den artonnde januari 2026 och ta reda på det!
Vill du bidra med undervisning och forskning i området datavetenskaper? Vi erbjuder en utvecklande, kreativ miljö som präglas av tvärvetenskap och en stark sammanhållning mellan personal som värdesätter lagarbete med dess styrka.
Du kommer undervisa på samtliga våra program inom kandidat-, avancerad- och forskningsnivå. Vi har program med inriktning mot it-säkerhet, webbutveckling, systemvetenskap, systemutveckling, testning och grafisk design. På avancerad nivå bedrivs utbildning med inriktning mot Business Intelligence och Data Science. Vi har även forskarutbildning samt forskning som sker inom Datavetenskaper. Du kommer att kunna genomföra forskning inriktat mot Datavetenskaper med bla utveckling av metoder och verktyg för beslutsstödsystem, inom olika verksamhetsområden, såsom transporter, handel, hälsa, klimat m m. Du som biträdande lektor kommer att ges möjlighet att utveckla din självständighet som forskare och meritera dig såväl vetenskapligt som pedagogiskt för att uppfylla behörighet för anställning som universitetslektor.
Enligt Högskoleförordningen är den behörig som biträdande lektor som har avlagt doktorsexamen eller har motsvarande vetenskaplig kompetens. Främst bör den komma i fråga som har avlagt doktorsexamen eller har nått motsvarande kompetens högst fem år innan tiden för ansökan av anställningen som bträdande lektor har gått ut. Även den som har avlagt doktorsexamen eller har uppnått motsvarande kompetens tidigare kan dock komma i fråga om det finns särskilda skäl, såsom ledighet på grund av sjukdom, föräldraledighet eller andra liknande omständigheter.
Du ska ha ambitioner att både utveckla dig själv och vår forsknings- och utbildningsmiljö. Du kommer att jobba med undervisning och handledning på forskar-, avancerad och grundnivå inom en eller flera av utbildningarna på avdelningen. Som biträdande universitetslektor förväntas du medverka i forskningsprojekt samt initiera, leda och genomföra sådana. Du förväntas också kunna fungera som bihandledare för någon av våra doktorander. Uppdrag av administrativ art kan förekomma. Vidare förväntas du aktivt medverka med ansökningar om ekonomiska forskningsresurser som gagnar avdelningen. Vi söker dig som självständigt har förmågan att planera, genomföra, handleda, undervisa och examinera kurser inom Systemvetenskap, IT-säkerhet och mjukvarutestning, Grafisk design och webbutveckling, Business Intelligence, Data Science och forskarutbildning.
För denna anställning krävs:
Det är meriterande om du:
Vid bedömning av den pedagogiska skickligheten skall särskild vikt läggas vid:
Vid bedömning av den vetenskapliga skickligheten skall särskild vikt läggas vid:
Då vi fäster stor vikt vid den pedagogiska skickligheten förväntas den sökande som inte redan har behörighetsgivande högskolepedagogisk utbildning förvärva denna kompetens inom två år från anställningens början.
För rollen som biträdande universitetslektor krävs att du har god samarbetsförmåga, initiativförmåga samt en hög grad av ansvartagande.
Högskolan kommer i denna rekrytering att beakta den som efter en kvalitativ helhetsbedömning av vetenskaplig och pedagogisk skicklighet samt andra för anställningen relevanta kvalifikationer bedöms ha de bästa förutsättningarna för att fullgöra uppgifterna i anställningen. För fullständiga bedömningsgrunder hänvisar vi till högskolans anställningsordning. Anställningsordning för lärare vid Högskolan Dalarna (du.se)
Ansökningshandlingarna kommer att sakkunniggranskas.
Anställningen är tidsbegränsad, 4 år, med stöd av Högskoleförordningen. Omfattningen är 100%. Högskolan Dalarna är ett lärosäte som verkar på två orter. Placeringsort för denna anställning är Borlänge. Anställningen får förnyas, dock högst sammanlagt två år, om det på grund av sjukfrånvaro, föräldraledighet eller andra särskilda skäl krävs ytterligare tid för att uppnå syftet med anställningen. I de fall rekryteringsprocessen drar ut på tiden kan en vikarie under tillsättningen komma att anställas.
Innan sista ansökningsdag har du möjlighet att komplettera din ansökan med de vetenskapliga publikationer som inte kan bifogas elektroniskt. Vid frågor kontakta rekrytering@du.se
På Högskolan Dalarna är du med och skapar framtiden. Vårt uppdrag är att utbilda och forska kring aktuella frågor. I nära samarbete med näringsliv och omgivande samhället skapar vi spännande möjligheter och erfarenheter för både studenter och medarbetare. Vi är en akademisk miljö som bygger på öppenhet, mod och ansvar och för oss är våra medarbetares kompetens och kreativitet viktig. Högskolan Dalarna är en högskola med två campus som lockar studenter och forskare från hela världen. Hos oss studerar ca 17 500 studenter och vi är ca 750 anställda.
| Antal tjänster | 1 |
|---|---|
| Arbetstid | Heltid |
| Företagsnamn | Högskolan Dalarna |
| Lön | Fast månads- vecko- eller timlön |
| Omfattning | Tills vidare |
| Organisationsnummer | 2021002908 |
| Typ av anställning | Vanlig anställning |
| Yrke | Universitets- och högskolelektor |
| Yrkesområde | Pedagogik |
Högskolan Dalarna söker en person till denna tjänst som universitets- och högskolelektor med placerings i Borlänge. Om det låter intressant att arbeta som universitets- och högskolelektor hos Högskolan Dalarna skickar du in din ansökan senast 2026-01-18.
Källa: Arbetsförmedlingen
Högskolan Dalarna söker en person till tjänsten som universitets- och högskolelektor i Borlänge.
2025-12-12
Mer infoSigtuna kommun söker en person till tjänsten som bibliotekschef i Sigtuna.
2025-12-01
Mer infoCompass Group AB söker en person till tjänsten som restaurangchef i Haninge.
2025-12-06
Mer info