Publiceringsdatum: 2026-05-08
Är du intresserad av att jobba inom hälso- och sjukvård? En möjlighet har öppnat upp för dig att börja arbeta som sjuksköterska, grundutbildad hos Diaverum Sweden AB. Diaverum Sweden AB söker för närvarande efter personal på heltid för en tjänst 6 månader – upp till 12 månader. Kolla in deras jobbannons för mer information.
För detta jobb är det en fördel om du bor i närheten av Solna då det är tjänsteorten. Företaget Diaverum Sweden AB erbjuder just nu spännande karriärmöjligheter. Om du vill jobba som sjuksköterska, grundutbildad har de nu ett ledigt jobb - kolla in annonsen för att se om du har rätt erfarenhet. Bli en del av Diaverum Sweden AB genom att ansöka till jobbet som sjuksköterska, grundutbildad senast söndag den sjunde juni 2026.
På vår klinik i Solna erbjuder vi hemodialys och bästa möjliga vård baserat på patienternas individuella medicinska behov och med stort fokus på att våra patienter skall känna sig delaktiga och involverade i sin behandling. Vi utför dialysbehandlingar på uppdrag av och i nära samarbete med våra beställare.
Spännande och mycket utvecklande tjänster till dig som vill göra skillnad i våra patienters liv. Du kommer att bli en viktig del av ett mycket professionellt och engagerat team bestående av läkare, sjuksköterskor, undersköterskor och biträde. Teamandan är stark och det är laget före jaget som genomsyrar arbetsklimatet på vår klinik. Solna ligger i nära anslutning till Sundbybergs pendelstatation och Solna Strand med bra träningsmöjligheter i huset.
Kliniken har öppet 6 dagar i veckan, behandlar ca 45 patienter och är utrustade med Baxters maskin Artis. Inom kort byter vi maskiner till Surdial X.
Dig leg. sjuksköterska som vill jobba hos oss i Solna. Det är mycket meriterande om du har tidigare erfarenhet från att arbeta på en dialysavdelning, men du kan även ha lång erfarenhet av exempelvis akutsjukvård eller intensivvård och ha ett intresse för att utveckla dig inom dialys. Stor vikt läggs vid personlig lämplighet samt förmågan att samarbeta i team.
Tillträde för tjänsten enligt överenskommelse.
Alla nyanställda erhåller en personligt anpassad introduktion där vi arbetar utefter Diaverums rutiner och processer tillsammans med din mentor. Om du inte har erfarenhet av dialys erbjuds ca 8 veckors introduktion. Alla nyanställda har även tillgång till vår interna utbildningsportal d.Academy som är nätbaserad.
| Antal tjänster | 1 |
|---|---|
| Arbetstid | Heltid |
| Företagsnamn | Diaverum Sweden AB |
| Lön | Fast månads- vecko- eller timlön |
| Omfattning | 6 månader – upp till 12 månader |
| Organisationsnummer | 5562092790 |
| Typ av anställning | Vikariat |
| Yrke | Sjuksköterska, grundutbildad |
| Yrkesområde | Hälso- och sjukvård |
Diaverum Sweden AB söker en person till denna tjänst som sjuksköterska, grundutbildad med placerings i Solna. Om det låter intressant att arbeta som sjuksköterska, grundutbildad hos Diaverum Sweden AB skickar du in din ansökan senast 2026-06-07.
Källa: Arbetsförmedlingen
Linköpings kommun söker en person till tjänsten som sjuksköterska, grundutbildad i Linköping.
2026-04-24
Mer infoNorlandia Care AB söker en person till tjänsten som sjuksköterska, grundutbildad i Kristianstad.
2026-02-24
Mer infoForenede Care AB söker arton personer till tjänsten som undersköterska, hemtjänst och äldreboende i Linköping.
2026-03-03
Mer info