Publiceringsdatum: 2026-05-26
Funderar du på att söka jobb inom kropps- och skönhetsvård? En möjlighet har öppnat upp för dig att börja arbeta som perukmakare hos Göteborgsoperan AB. Göteborgsoperan AB söker för närvarande efter personal på heltid för en tjänst 6 månader eller längre. Kolla in deras jobbannons för mer information.
Göteborg är platsen där denna position är ledig. Om du tycker att det låter intressant att börja jobba hos Göteborgsoperan AB i rollen som perukmakare så har de just nu en ledig tjänst som skulle kunna vara en perfekt match för dig! Här är chansen att bli en del av Göteborgsoperan AB och jobba som perukmakare! Ansök senast tisdag den nionde juni 2026.
GöteborgsOperan är en modern kulturinstitution för opera, dans, musikal och orkestermusik och har berört över sju miljoner besökare sedan invigningen 1994. Bolagets vision är att vara ett av norra Europas ledande operahus. Verksamheten kännetecknas av professionalism, engagemang och nyskapande. GöteborgsOperan AB är ett helägt bolag inom Västra Götalandsregionen och är en viktig aktör i regionens utveckling. GöteborgsOperan är en mångkulturell arbetsplats som strävar efter en jämn könsfördelning och värdesätter de kvaliteter som mångfald tillför vår verksamhet.
På GöteborgsOperans avdelning Kostym, mask och påkläderi arbetar cirka 55 yrkesspecialister i en kreativ, produktionsintensiv miljö där hantverk, tradition och innovation möts. Vill du också arbeta kreativt och yrkesstolt i hjärtat av scenkonsten? GöteborgsOperan söker en engagerad maskör, en nyckelroll i framtagandet av karaktärer till våra produktioner.
Som maskör arbetar du med att framställa mask och peruker till GöteborgsOperans produktioner utifrån designerns skisser.
Du är produktionsansvarig med ansvar för planering, produktion och dokumentation inom ramen för budget och timmar.
I samverkan med dina kollegor bidrar du till maskavdelningens gemensamma arbeten och utveckling.
Svenska och engelska i tal och skrift
Du är positiv som person, trygg i ditt yrkesutövande och har lätt för att samarbeta med andra. Du är lyhörd i mötet med artister, kollegor och konstnärliga team och bidrar till en professionell och välfungerande arbetsmiljö.
Du har en tydlig och god förmåga att uttrycka dig och bidrar till en god gruppdynamik.
Arbetet kan periodvis innebära ett högt arbetstempo, vilket kräver att du är stresstålig och kan hantera flera arbetsuppgifter samtidigt.
Du är lösningsorienterad, flexibel och van att anpassa dig till scenkonstens snabba växlingar.
Tjänsten är ett vikariat på heltid under ett år. Tillträde enligt överenskommelse. Välkommen med din ansökan redan i dag!
| Antal tjänster | 1 |
|---|---|
| Arbetstid | Heltid |
| Företagsnamn | Göteborgsoperan AB |
| Lön | Fast månads- vecko- eller timlön |
| Omfattning | 6 månader eller längre |
| Organisationsnummer | 5561217828 |
| Typ av anställning | Vanlig anställning |
| Yrke | Perukmakare |
| Yrkesområde | Kropps- och skönhetsvård |
Göteborgsoperan AB söker en person till denna tjänst som perukmakare med placerings i Göteborg. Om det låter intressant att arbeta som perukmakare hos Göteborgsoperan AB skickar du in din ansökan senast 2026-06-09.
Källa: Arbetsförmedlingen
Elgiganten AB söker en person till tjänsten som butikssäljare, fackhandel i Partille.
2026-05-21
Mer infoTULLVERKET söker en person till tjänsten som tullhandläggare/tulladministratör i Stockholm.
2026-05-22
Mer infoBotkyrka kommun söker en person till tjänsten som lärare i grundskolan, årskurs 1-3 i Botkyrka.
2026-05-22
Mer info