Publiceringsdatum: 2026-05-19
Letar du efter ett jobb inom pedagogik? Jämtlands Gymnasieförbund söker just nu efter en lärare i gymnasiet - yrkesämnen och du kan vara den de letar efter. Intresserade sökes för deltid-jobb hos Jämtlands Gymnasieförbund - är du intresserad? De letar efter någon som vill jobba 6 månader eller längre.
För detta jobb är Bräcke den angivna tjänsteorten. Jämtlands Gymnasieförbund söker efter fler duktiga individer som vill arbeta som lärare i gymnasiet - yrkesämnen. De har just nu ett ledigt jobb som lärare i gymnasiet - yrkesämnen som kan vara av intresse för dig. Här är chansen att bli en del av Jämtlands Gymnasieförbund och jobba som lärare i gymnasiet - yrkesämnen! Ansök senast fredag den femte juni 2026.
Jämtlands Gymnasieförbund ansvarar för gymnasieskolan, anpassad gymnasieskola och delar av vuxenutbildningen i våra medlemskommuner. Förbundets åtta skolor ligger i natur- och fjällnära miljöer spridda över sex kommuner – Berg, Bräcke, Krokom, Ragunda, Åre och Östersund.
Jämtlands Gymnasium och Vux Bräcke ligger i centralorten Bräcke. Här erbjuder vi yrkestekniska program samt vuxenutbildning och utbildar framtidens professionella maskinförare på vår eftertraktade körgård i Bröckling. Bräcke ligger mitt emellan Östersund och Sundsvall som du enkelt når med tåg.
Välkommen att söka jobb hos oss – Tillsammans skapar vi det bästa lärandet!
Beskrivning
Jämtlands Gymnasium i Bräcke är en av Sveriges främsta utbildare av anläggningsmaskinförare. Nu söker vi en yrkeslärare till Bygg och anläggningsämnet nivå 1 och 2, som eleverna läser under år 1. Tjänsten är ett vikariat, 80%, med möjlighet till förlängning.
Dina framtida arbetsuppgifter
Dina arbetsuppgifter är att planera, genomföra och följa upp undervisningen i ditt ämne samt bedöma, dokumentera och sätta betyg, enligt gällande styrdokument. Du utvärderar och utvecklar undervisningen i samarbete med kollegor och är en aktiv del av arbetslaget på Bygg- och anläggningsprogrammet.
Vem är du?
Vi söker dig som har ett stort engagemang och vilja att utvecklas tillsammans med både kollegor och elever. Yrkeslärarutbildning och/eller erfarenhet av undervisning är meriterande. Vi ser gärna att du har flera års erfarenhet av bygg- och anläggningsarbete.
Du är trygg i din yrkesroll med omväxlande arbetsuppgifter samt besitter en god förmåga att samverka med såväl elever som kollegor och skolledning. Du använder IT som ett naturligt verktyg i arbetet.
Vi kommer att lägga stor vikt på social kompetens och att du har en positiv inställning till ditt jobb, då engagemang och trivsel är grundläggande för oss.
Är du en person som tycker om att ställas inför nya utmaningar tillsammans med dina kollegor och gemensamt lösa uppgifterna? Då är du rätt person för oss.
Vad kan vi erbjuda dig?
Vi kan erbjuda dig en trivsam och dynamisk arbetsplats. Du får en roll i ett arbetslag som ställer upp för varandra och uppmuntrar till kollegialt lärande. Precis som alla våra anställda har du tillgång till en mängd olika personalförmåner såsom friskvårdsbidrag och pensionsrådgivning.
Möt våra medarbetare
Om du vill lära känna Jämtlands Gymnasieförbund bättre och samtidigt få en inblick i vår verksamhet och möta några av våra medarbetare, kan du klicka på länken nedan (eller kopiera den och klistra in i din webbläsare). Där har vi samlat några filmer som ger en bra bild av vår arbetsplats.
Möt våra medarbetare!
Sök redan idag, då urval och intervjuer kan komma att ske löpande under ansökningstiden.
Vi ser mångfald som berikande och välkomnar alla sökande, oavsett kön, könsöverskridande identitet eller uttryck, sexuell läggning, etnisk tillhörighet, religion, funktionsnedsättning och ålder.
Inför rekryteringsarbetet har Jämtlands Gymnasieförbund tagit ställning till rekryteringskanaler och marknadsföring. Vi undanber oss därför kontakt med annonssäljare och rekryterare.
| Antal tjänster | 1 |
|---|---|
| Arbetstid | Deltid |
| Företagsnamn | Jämtlands Gymnasieförbund |
| Lön | Fast månads- vecko- eller timlön |
| Omfattning | 6 månader eller längre |
| Organisationsnummer | 2220001636 |
| Typ av anställning | Vanlig anställning |
| Yrke | Lärare i gymnasiet - yrkesämnen |
| Yrkesområde | Pedagogik |
Jämtlands Gymnasieförbund söker en person till denna tjänst som lärare i gymnasiet - yrkesämnen med placerings i Bräcke. Om det låter intressant att arbeta som lärare i gymnasiet - yrkesämnen hos Jämtlands Gymnasieförbund skickar du in din ansökan senast 2026-06-05.
Källa: Arbetsförmedlingen
Melleruds kommun söker en person till tjänsten som lärare i gymnasiet - yrkesämnen i Mellerud.
2026-05-20
Mer infoAcadeMedia Support AB söker en person till tjänsten som lärare i gymnasiet - yrkesämnen i Sigtuna.
2026-05-20
Mer infoAcadeMedia Support AB söker en person till tjänsten som lärare i gymnasiet - yrkesämnen i Täby.
2026-05-12
Mer info