Publiceringsdatum: 2025-10-14
Letar du efter möjligheter att arbeta inom hälso- och sjukvård? REGION HALLAND är på jakt efter en skicklig läkare och du kan vara rätt person för jobbet. Vill du arbeta heltid hos REGION HALLAND? Just nu letar de efter någon som vill ha en tjänst 6 månader eller längre.
Om du redan bor i närheten av Varberg, är det här din chans att söka ett spännande jobb REGION HALLAND söker för närvarande efter en person att anställa inom läkare-branschen. Ta en titt på deras lediga tjänst för att se om något av dem passar just dig. Här är chansen att bli en del av REGION HALLAND och jobba som läkare! Ansök senast tisdag den tjugoåttonde oktober 2025.
Vi erbjuder dig ett stimulerade och omväxlande arbete i ett välfungerande arbetslag.
Vi tror att du som söker är intresserad av bredden av specialistområdet allmänmedicin och kan tänka dig en framtid inom primärvården.
Endast en kvart från Varberg ligger vårdcentralen Tvååker som är en mycket trivsam vårdcentral och arbetsplats. Vi är ca 20 medarbetare som arbetar med att ta hand om ca 6 000 listade patienter. Vårdcentralen har ett gynnsamt och centralt läge i samhället Tvååker och vi delar lokal med apotek. Vi erbjuder en välfungerande vård och har förutom läkarmottagning en stabil tvärprofessionell vård med distriktssköterskor, BVC, sjukgymnastik, arbetsterapeut, psykolog och lab.
Vårdcentralen erbjuder en trivsam och familjär stämning där alla i teamet hjälps åt. Vi lägger stor vikt vid personlig lämplighet där du förväntas sätta ”laget” i första rummet. Vi jobbar tillsammans för patientens hälsa och du bidrar till att patienten upplever det enkelt och välkomnande i sina kontakter med oss.
Du tar dig lätt hit med kollektivtrafik. Om du kör bil har vi goda parkeringsmöjligheter och vi ligger nära motorvägsavfarten.
Tjänsten är ett vikariat på 6 månader eller enligt överenskommelse.
Du som söker är underläkare efter AT/BT. Har du tidigare erfarenhet av att ha arbetat i primärvård eller har erfarenhet av andra närliggande arbetsområden är det önskvärt, men inget krav.
Då du arbetar i ständig dialog med patienter, anhöriga, kollegor och andra verksamheter är det ett krav att du har mycket goda kunskaper i det svenska språket i tal och skrift (C1 nivå). Du är flexibel i ditt sätt att arbeta samt har god förmåga att samarbeta med samtliga yrkesroller. Vi kommer att lägga stor vikt vid personlig lämplighet.
Urval och intervjuer kan ske löpande under ansökningstiden, vilket innebär att du kan komma att kallas till intervju innan sista ansökningsdag.
För oss är det viktigt att du ska trivas och utvecklas i ditt arbete.
Läs mer om vad Region Halland kan erbjuda dig som medarbetare https://www.regionhalland.se/jobb-och-karriar/vart-erbjudande-till-dig
Region Halland är till för alla som bor och arbetar här i Halland. Vi är över 8 000 medarbetare inom 370 olika yrken som alla arbetar för att erbjuda en god hälso- och sjukvård och att främja tillväxt och utveckling. Vi ansvarar också för kollektivtrafiken i Halland och driver frågor inom områden som näringsliv, kultur och utbildning. Vår vision är ”Halland – bästa livsplatsen” och med det menar vi att Halland ska bli den bästa platsen att bo på, utbilda sig, arbeta och driva företag i. Vi har kommit en bra bit på vägen, välkommen att följa med oss på vår resa! https://www.regionhalland.se/om-region-halland/
Strävan efter jämställdhet, mångfald och likvärdiga villkor är både en kvalitetsfråga och en självklar del av Region Hallands värdegrund.
Region Halland krigsplacerar all tillsvidareanställd personal.
Till bemannings- och rekryteringsföretag och till dig som är försäljare:
Vi undanber oss vänligt men bestämt direktkontakt med bemannings- och rekryteringsföretag samt försäljare av ytterligare jobbannonser. Region Halland har upphandlade avtal.
Antal tjänster | 1 |
---|---|
Arbetstid | Heltid |
Företagsnamn | REGION HALLAND |
Lön | Fast månads- vecko- eller timlön |
Omfattning | 6 månader eller längre |
Organisationsnummer | 2321000115 |
Typ av anställning | Vanlig anställning |
Yrke | Läkare |
Yrkesområde | Hälso- och sjukvård |
REGION HALLAND söker en person till denna tjänst som läkare med placerings i Varberg. Om det låter intressant att arbeta som läkare hos REGION HALLAND skickar du in din ansökan senast 2025-10-28.
Källa: Arbetsförmedlingen
REGION HALLAND söker en person till tjänsten som st-läkare i Varberg.
2025-10-07
Mer infoREGION SKÅNE söker en person till tjänsten som läkare i Lund.
2025-09-30
Mer infoStiftelsen Stora Sköndal söker en person till tjänsten som läkare i ospecificerad arbetsort.
2025-10-06
Mer info