Sommarvikarier Mariestads-Tidningen

Publiceringsdatum: 2025-12-22

Letar du efter ett jobb inom kultur, media, design? Erna Media AB är på jakt efter en skicklig journalist/reporter och du kan vara rätt person för jobbet. Erna Media AB söker någon som vill arbeta heltid under 11 dagar upp till 3 månader. Kanske är det du?

Denna position är tillgänglig i Mariestad. Erna Media AB behöver fler anställda som stödjer arbetet inom journalist/reporter. Kolla in deras fem lediga tjänster för att se om du har vad som krävs. Bli en del av Erna Media AB genom att ansöka till jobbet som journalist/reporter senast tisdag den trettioförsta mars 2026.


Jobbannons

Om Erna Media

Mariestads-Tidningen finns i de tre kommunerna Mariestad, Töreboda och Gullspång.

Här är vi starkast när det kommer till lokala händelser, granskningar och snabba nyheter

Vi satsar kraftfullt på att utveckla vår journalistik med ett digitalt fokus.

Mariestads-Tidningen ingår i Erna Media som är ett bolag inom Erna-koncernen som har en tydlig strategi för tillväxt de kommande åren. Inom koncernen driver vi verksamheter inom lokaljournalistik, marknadsföring, distribution och fastighetsförvaltning. Vi finns i Skaraborg, Dalsland och Värmland.

Kärnan i vår verksamhet bygger på vårt samhällsuppdrag att stärka demokratin och stå som försvarare av den oberoende journalistiken. Vi bidrar till ett inkluderande samhälle där alla får vara delaktiga. Vårt starkaste hållbarhetsverktyg är journalistiken, där våra redaktioner dagligen arbetar med att bevaka och engagerar sig i frågor som berör yttrandefrihet och andra hållbarhetsrelaterade frågor.

Om rollen

Vi har öppningar som allmänreporter, lokalredaktör, sportreporter eller livedeskreporter.

Som livedeskreporter tar du stort ansvar för våra snabba nyheter och blåljusrapportering.

Oavsett vilken roll, får du som jobbar med oss stort ansvar för att tidningen har lockande läsning. Vill du ha ett spännande, intensivt, varierande, utvecklande och roligt jobb 2025 och samtidigt bidra till att göra viktig lokal journalistik – då ska du söka jobb hos oss.

Om dig

Vi söker dig som är utbildad journalist eller kanske pluggar journalistik just nu och behöver ett sommarjobb. Har du jobbat på lokaltidning tidigare är det ett plus.

Vi söker vikarier till huvudredaktionen i Mariestad och till våra lokalredaktioner i Töreboda och Gullspång.

Körkort är ett krav.

Din ansökan vill vi ha så fort som möjligt. Vi tillsätter vikariaten löpande.

Övrigt

Vill du veta mer om tjänsten kontaktar du chefredaktör Karin Eriksson karin.eriksson@mariestadstidningen.se, 0501- 687 70, eller nyhetschef Tomas Höglund tomas.hoglund@mariestadstidningen.se, 0501-687 43

Välkommen med din ansökan så snart som möjligt, dock senast 2026-03-31. Urval sker löpande

Om jobbet

Antal tjänster5
ArbetstidHeltid
FöretagsnamnErna Media AB
LönFast månads- vecko- eller timlön
Omfattning11 dagar - upp till 3 månader
Organisationsnummer5561944587
Typ av anställningSommarjobb / feriejobb
YrkeJournalist/Reporter
YrkesområdeKultur, media, design

Ansökan

Erna Media AB söker fem personer till denna tjänst som journalist/reporter med placerings i Mariestad. Om det låter intressant att arbeta som journalist/reporter hos Erna Media AB skickar du in din ansökan senast 2026-03-31.

Källa: Arbetsförmedlingen

Till webb­ansökan »
Relaterade jobb

Sommarvikarier som Personlig Assistent – 2026 Kristianstad

Mejdej-Kooperativet söker fem personer till tjänsten som personlig assistent i Kristianstad.

2026-02-04

Mer info

Sommarvikarier till vård och omsorg i Älmhults kommun

Älmhults kommun söker personer till tjänsten som vårdbiträde i Älmhult.

2026-02-04

Mer info

Sommarvikarier inom Personlig assistans

Landskrona kommun söker fem personer till tjänsten som personlig assistent i Landskrona.

2026-02-04

Mer info