Publiceringsdatum: 2026-03-04
Är du på jakt efter en karriär inom hälso- och sjukvård? Nu har du chansen att börja jobba som djursjukskötare hos Linköpings Universitet. Linköpings Universitet söker någon som vill arbeta heltid under 3 månader – upp till 6 månader. Kanske är det du?
Arbetsplatsen ligger nära tillhands om du är bosatta i Linköping som är tjänsteorten. Linköpings Universitet söker för närvarande efter flera personer att anställa inom djursjukskötare-branschen. Ta en titt på deras två lediga tjänster för att se om något av dem passar just dig. Bli en del av teamet hos Linköpings Universitet som djursjukskötare genom att ansöka senast onsdag den tjugofemte mars 2026.
Vi har kraften från över 40 000 studenter och medarbetare. Studenter som ger framtidshopp. Medarbetare som varje dag bidrar till att Linköpings universitet tar sig an samtidens utmaningar. Vår värdegrund vilar på trovärdighet, tillit och trygghet. Genom att vara modiga, tänka fritt och göra nytt skapar vi tillsammans, med stora och små handlingar, en bättre framtid. Välkommen att söka jobb hos oss!
Inför sommaren 2026 söker vi nu semestervikarier till Centrum för Biomedicinska Resurser (CBR)
Arbete som försöksdjurstekniker innefattar arbete inom grundläggande och avancerad försöksdjursverksamhet. Arbetsuppgifterna inkluderar arbete med daglig tillsyn och skötsel av djuren, burbyten, städning av djurutrymmen, hantering av djurleveranser samt journalföring för de djurslag som CBR tillhandahåller - gnagare, zebrafisk, klogroda, kanin, marsvin, gris och fjäderfä. Arbetet utförs med beaktande av djurskydd samt utifrån etiska och hygieniska rutiner.
Övriga uppgifter som förekommer är hantering av smutsigt gods i diskanläggning, avelsarbete och ID-märkning samt assistans till forskare i deras försöksdjursverksamhet. Arbetsuppgifterna är i vissa delar fysiskt krävande då repetitiva moment och en del tunga lyft ingår i arbetet.
CBR arbetar ständigt med att utveckla och kvalitetssäkra den verksamhet som bedrivs vilket gör att arbetsinnehållet kan komma att förändras över tid.
Vi söker dig som har ett stort intresse för djur och är ansvarsfull och serviceinriktad. Du har god förmåga att självständigt kunna planera och utföra arbetsuppgifter, samt förmåga att kunna kommunicera och samarbeta med teknikerkollegor och medarbetare som ingår i forskningsteam. Stor vikt kommer att läggas vid personliga egenskaper och lämplighet.
Vi vill att du har:
Det är meriterande om du har:
CBR är en LiU-Core-enhet med övergripande ansvar för samtliga försöksdjursfaciliteter inom Linköpings universitet. Målet för CBR är att på ett ansvarsfullt sätt proaktivt medverka till att planering och genomförande av djurförsök sker enligt 3R-principen (Reduce, Refine, Replace), samt att allt arbete med djur ska utföras under förhållanden som uppfyller kraven på god arbetsmiljö för djurskötande och
forskande personal. Vid CBR arbetar idag 12 djurtekniker tillsammans med veterinär, administrativ personal och centrumchef i moderna
anläggningar med målet att ge djur och forskare de bästa förutsättningarna att kunna bedriva forskning och utbildning av högsta kvalitet.
Läs mer om vår verksamhet här Centrum för biomedicinska resurser (CBR) - Linköpings universitet (liu.se)
Tidsbegränsad anställning, s.k. särskild visstidsanställning ca 10 veckor.
Arbetet med tillsyn av djuren inkluderar även visst schemalagt arbete på helger.
Tillträde enligt överenskommelse.
Befattningen kan komma att placeras i säkerhetsklass. Om så är fallet kommer säkerhetsprövning med registerkontroll att genomföras innan beslut om anställning fattas.
Linköpings universitet tillämpar individuell lönesättning.
Läs mer om förmåner för anställda här.
Information om fackliga kontaktpersoner, se Hjälp för sökande.
Välkommen att skicka in din ansökan med CV och ansökningsbrev senast den 25 mars 2026. Du söker denna anställning genom att klicka på knappen "Ansök" här nedan. Ansökan som inkommer efter sista ansökningsdag kommer inte att beaktas.
Vi välkomnar sökande med olika bakgrund, erfarenheter och perspektiv, det berikar och utvecklar vår verksamhet. För oss är det självklart att värna om allas lika värde, rättigheter och möjligheter. Läs om vårt arbete med Lika villkor.
Linköpings universitet har upphandlade avtal och undanber oss direktkontakt från bemannings- och rekryteringsföretag samt försäljare av platsannonser.
| Antal tjänster | 2 |
|---|---|
| Arbetstid | Heltid |
| Företagsnamn | Linköpings Universitet |
| Lön | Fast månads- vecko- eller timlön |
| Omfattning | 3 månader – upp till 6 månader |
| Organisationsnummer | 2021003096 |
| Typ av anställning | Vanlig anställning |
| Yrke | Djursjukskötare |
| Yrkesområde | Hälso- och sjukvård |
Linköpings Universitet söker två personer till denna tjänst som djursjukskötare med placerings i Linköping. Om det låter intressant att arbeta som djursjukskötare hos Linköpings Universitet skickar du in din ansökan senast 2026-03-25.
Källa: Arbetsförmedlingen
Linköpings Universitet söker en person till tjänsten som djursjukskötare i Linköping.
2026-03-04
Mer infoOptimal Assistans i Göteborg AB söker två personer till tjänsten som personlig assistent i Partille.
2026-02-23
Mer infoArboga kommun söker tjugo personer till tjänsten som stödassistent i Arboga.
2026-01-15
Mer info