Publiceringsdatum: 2025-05-05
Funderar du på att söka jobb inom hälso- och sjukvård? Positionen som sjuksköterska, grundutbildad hos Ideella Fören Ersta Diakonisällskap Med Firmaers är öppen och väntar på en lämplig kandidat - kan det vara du? Ideella Fören Ersta Diakonisällskap Med Firmaers behöver någon som vill arbeta heltid. Om du är tillgänglig för 6 månader eller längre, ta en titt på denna jobbannons.
Platsen där jobbet finns ledigt är i Huddinge. Ideella Fören Ersta Diakonisällskap Med Firmaers söker för närvarande efter ambitiösa individer som vill utvecklas i rollen som sjuksköterska, grundutbildad. Kolla in deras ledig tjänst och se om du har vad som krävs för att bli en del av deras team. Bli en del av Ideella Fören Ersta Diakonisällskap Med Firmaers genom att ansöka till jobbet som sjuksköterska, grundutbildad senast söndag den första juni 2025.
Ersta äldreboenden är den del av Ersta diakoni och bedriver totalt åtta äldreboenden i Stockholm och Uppsala. Vårt mål är att ge våra boende en trygg och innehållsrik vardag, med aktiviteter, gemenskap och goda och trivsamma måltider. Hos oss ska alla kunna känna sig hemma!
Susannahemmet vård- och omsorgsboende slog upp portarna i maj 2022. Här erbjuder vi omsorg dygnet runt för personer med behov av kvalificerad vård. Boendet är anpassat för att möta behoven hos både personer med demenssjukdom och personer med somatiska sjukdomar. Boendet rymmer totalt 90 lägenheter, fördelade på 10 enheter, vilket skapar en trygg och hemtrevlig miljö där varje individ får möjlighet till personcentrerad vård.
Som medarbetare hos oss erbjuder vi en rad förmåner" rel="nofollow" target="_BLANK">https://www.erstadiakoni.se/att-jobba-pa-ersta/Om-att-jobba-pa-Ersta/dina-formaner/">förmåner som vi hoppas ska ge dig förutsättningar att trivas på jobbet och ha en givande fritid.
Som sjuksköterska hos oss spelar du en central roll i att skapa en trygg meningsfull och aktiv vardag för våra boende. Du ansvarar för att planerar utföra och utveckla omvårdnadsarbetet utifrån varje individs unika behov och mål. I din roll har du nära samarbete med boende, anhöriga, omvårdnadspersonal samt kollegor och chefer.
Du är omvårdnadsansvarig för två avdelningar och fungerar som arbetsledare och coach för omvårdnadspersonalen. Hos oss är fysisk aktivitet och glädjefyllda aktiviteter en naturlig del av vardagen, och vårt mål är att de ska kännas tryggt att åldras med omsorg.
Arbetstiderna är förlagda till dagtid och helgtjänstgöring var 5:e helg.
Vi söker dig som vill utveckla både dig själv och vår verksamhet, och vara en del av ett team där gott bemötande och de boendes välbefinnande står i fokus. Du är trygg i dig själv och i din yrkesroll och tycker om att handleda och lyfta dina kollegor. För att trivas hos oss är det viktigt att du är lyhörd, flexibel och har en god samarbetsförmåga. Du har också ett genuint intresse av att arbeta med äldre och en vilja att bidra till deras livskvalitet.
Ditt förhållningssätt går hand i hand med Erstas värdegrund att se hela människan.
Din erfarenhet
För att bli aktuell för tjänsten krävs att du:
Vi ser gärna att du har erfarenhet av arbete inom äldreomsorgen och med personer med kognitiv svikt.
Urval sker löpande och tjänsten kan komma att tillsättas innan sista ansökningsdag.
Annonsen avser ett vikariat på ett år med möjlighet till förlängning.
Inför anställning kommer vi att begära utdrag ur belastningsregistret.
Kontaktperson: Sophie Arvidsson, Verksamhetschef, sophie.arvidsson@erstadiakoni.se
Sista ansökningsdag: 2025-06-01
Observera att vi inte tar emot ansökningar via e-post.
Varmt välkommen med din ansökan!
Antal tjänster | 1 |
---|---|
Arbetstid | Heltid |
Företagsnamn | Ideella Fören Ersta Diakonisällskap Med Firmaers |
Lön | Fast månads- vecko- eller timlön |
Omfattning | 6 månader eller längre |
Organisationsnummer | 8020006717 |
Typ av anställning | Vanlig anställning |
Yrke | Sjuksköterska, grundutbildad |
Yrkesområde | Hälso- och sjukvård |
Ideella Fören Ersta Diakonisällskap Med Firmaers söker en person till denna tjänst som sjuksköterska, grundutbildad med placerings i Huddinge. Om det låter intressant att arbeta som sjuksköterska, grundutbildad hos Ideella Fören Ersta Diakonisällskap Med Firmaers skickar du in din ansökan senast 2025-06-01.
Källa: Arbetsförmedlingen
Optimal Assistans i Göteborg AB söker åtta personer till tjänsten som personlig assistent i Partille.
2025-05-09
Mer infoVi Omsorg i Sverige AB söker en person till tjänsten som personlig assistent i Fagersta.
2025-05-09
Mer infoJönköpings kommun söker tre personer till tjänsten som undersköterska, hemtjänst, äldreboende och habilitering i Jönköping.
2025-05-05
Mer info