Timvikarier till LSS boende och daglig verksamhet

Publiceringsdatum: 2026-02-05

Vill du arbeta inom yrken med social inriktning-branschen? En möjlighet har öppnat upp för dig att börja arbeta som stödassistent hos Ideella fören Fören Betaniahemmet med företagsna. Detta är ett jobb på deltid där Ideella fören Fören Betaniahemmet med företagsna letar efter någon under 3 månader – upp till 6 månader.

Härryda är platsen där denna position är ledig. Om du letar efter en spännande karriär inom stödassistent-branschen, har Ideella fören Fören Betaniahemmet med företagsna just nu tre lediga jobb som kan vara av intresse. Söker du efter en spännande karriär som stödassistent? Sök jobbet hos Ideella fören Fören Betaniahemmet med företagsna senast torsdag den femte mars 2026 och bli en del av deras team.


Jobbannons

Timvikarier sökes till LSS-boende i Mölnlycke och daglig verksamhet i Mölndal

Vi söker dig som vill påbörja en anställning som timvikarie redan nu, men även dig som vill arbeta under sommaren.

Som medarbetare på ett LSS-boende ger du stöd till brukare i alla delar av deras vardag. Det kan handla om praktiska sysslor som matlagning, tvätt och att sköta ett hem, men också personlig omvårdnad och socialt stöd. En viktig del av arbetet är att finnas nära brukaren och vara ett tryggt stöd i olika situationer som kan uppstå.

Många av våra brukare har utmanande beteenden, vilket innebär att de ibland kan ha svårt att uttrycka sina behov, känslor eller hantera stress och förändringar. Det kan ta sig uttryck i till exempel oro, frustration eller känsloreaktioner. Som personal arbetar du med ett lågaffektivt bemötande, där lugn, tydlighet och respekt är centrala verktyg för att skapa trygghet och förebygga konflikter.

I vår dagliga verksamhet ger du stöd till brukare i olika aktiviteter utifrån deras individuella förutsättningar, intressen och behov. Fokus ligger på delaktighet, struktur och meningsfull sysselsättning.

Vi söker dig som:

Är minst 18 år

Gärna har erfarenhet från omsorg, LSS-verksamhet eller skola

Är trygg i mötet med människor och kan behålla lugnet i utmanande situationer

Är empatisk, ansvarstagande och har god samarbetsförmåga

Har ett etiskt förhållningssätt och ett respektfullt bemötande

Vi erbjuder:

Ett meningsfullt och utvecklande arbete där du verkligen gör skillnad

Introduktion, stöd och vägledning från erfarna kollegor och chefer

Möjlighet att arbeta både nu och under sommaren

Är du intresserad? Kul!

Skicka in en intresseanmälan genom att besvara några korta frågor. I denna rekrytering behöver du inte bifoga personligt brev, men vi vill ha ditt CV.

Om jobbet

Antal tjänster3
ArbetstidDeltid
FöretagsnamnIdeella fören Fören Betaniahemmet med företagsna
LönFast månads- vecko- eller timlön
Omfattning3 månader – upp till 6 månader
Organisationsnummer8572001363
Typ av anställningVanlig anställning
YrkeStödassistent
YrkesområdeYrken med social inriktning

Ansökan

Ideella fören Fören Betaniahemmet med företagsna söker tre personer till denna tjänst som stödassistent med placerings i Härryda. Om det låter intressant att arbeta som stödassistent hos Ideella fören Fören Betaniahemmet med företagsna skickar du in din ansökan senast 2026-03-05.

Källa: Arbetsförmedlingen

Till webb­ansökan »
Relaterade jobb

Sommar-och timvikarier till vård- och omsorg samt LSS/stöd-verksamheter

Munkedals kommun söker tjugo personer till tjänsten som undersköterska, hemtjänst och äldreboende i Munkedal.

2026-02-02

Mer info

Timvikarier till Daglig verksamhet LSS

Uppsala kommun söker åtta personer till tjänsten som vårdare/arbetshandledare/boendestödjare i Uppsala.

2026-01-28

Mer info

Boendestödjare till LSS Gruppbostäder i Gävle, timvikarier och sommarschema

Frösunda Omsorg AB söker en person till tjänsten som vårdare/arbetshandledare/boendestödjare i Gävle.

2026-01-28

Mer info