Publiceringsdatum: 2025-04-16
Letar du efter anställning inom pedagogik? Högskolan Dalarna är på jakt efter en skicklig universitets- och högskoleadjunkt och du kan vara rätt person för jobbet. Högskolan Dalarna söker efter en ny anställd på heltid under tills vidare som är redo att ta sin karriär till nästa nivå.
Denna tjänst finns tillgänglig i Borlänge som är tjänsteorten. Om du tycker att det låter intressant att börja jobba hos Högskolan Dalarna i rollen som universitets- och högskoleadjunkt så har de just nu tre lediga tjänster som skulle kunna vara en perfekt match för dig! Sök jobbet som universitets- och högskoleadjunkt hos Högskolan Dalarna och ta chansen att ta din karriär till nästa nivå. Ansök senast söndag den tjugofemte maj 2025.
Är matematikundervisning en utav dina hjärtefrågor och vill du göra skillnad?
Inom ämnesgruppen bedrivs matematikdidaktisk forskning och ämnet har en god tradition av kollegial seminarieverksamhet inom ämnesområdet. Den undervisning som sker riktar sig till blivande grundlärare och ämneslärare, men också till redan verksamma lärare i form av bl.a. Lärarlyftet och uppdragsutbildningar av olika slag. Högskolan Dalarna ligger långt fram i utvecklingen när det gäller digitalt stöd och pedagogik kopplat till nätbaserat lärande och undervisningen bedrivs både på campus och via nätet.
Du kommer att arbeta med undervisning och handledning inom grundutbildning. Framför allt handlar det om matematikdidaktiska kurser i grund- och ämneslärarprogrammet, men kan också vara inom ämnet pedagogiskt arbete. Undervisningen i form av bland annat föreläsningar, seminarier och redovisningar sker framför allt nätbaserat och inspelning av föreläsningar förekommer.
En viktig del i arbetet är att kontinuerligt arbeta med utveckling av kurser, utbildning och verksamheten i övrigt i egenskap av examinator eller kursansvarig. I arbetsuppgifterna ingår förutom undervisning även forskning samt vissa ledningsuppgifter och administration.
Enligt Högskoleförordning och Anställningsordning är den behörig att anställas som lektor inom annat än konstnärlig verksamhet som dels visat pedagogisk skicklighet, dels avlagt doktorsexamen eller motsvarande vetenskaplig kompetens, eller någon annan yrkesskicklighet som är av betydelse med hänsyn till anställningens ämnesinnehåll och de arbetsuppgifter som ska ingå i anställningen. Vetenskaplig samt pedagogisk skicklighet bedöms enligt givna kriterier i anställningsordningen.
För denna anställning krävs:
En stor del av arbetet sker i arbetslag och i samverkan med det omgivande samhället, vilket medför att god samarbetsförmåga, initiativförmåga, hög grad av självständighet och ansvarstagande krävs. Ledarskapsförmåga är också av betydelse. Då vi fäster stor vikt vid den pedagogiska skickligheten förväntas den sökande som inte redan har behörighetsgivande högskolepedagogisk utbildning förvärva denna kompetens inom två år från anställningens början.
Meriterande är erfarenhet av:
Vid bedömning av den pedagogiska skickligheten läggs särskild vikt vid:
Vid bedömning av den vetenskapliga skickligheten läggs särskild vikt vid:
Högskolan kommer i denna rekrytering att beakta den som efter en kvalitativ helhetsbedömning av vetenskaplig och pedagogisk skicklighet samt andra för anställningen relevanta kvalifikationer bedöms ha de bästa förutsättningarna för att fullgöra uppgifterna i anställningen.
Lika stor omsorg kommer att ägnas prövningen av den pedagogiska skickligheten som av den vetenskapliga, enligt högskoleförordningen kapitel 4. Pedagogiskt prov kan komma att tillämpas. Vid tillsvidareanställning av universitetslektor sker en sakkunnigbedömning av de sökandes behörighet samt skicklighet.
För mer information, se Högskolan Dalarnas anställningsordning.
Anställningen är en tillsvidareanställning, tjänstgöringsgrad 100 %, med tillträde snarast eller enligt överenskommelse. Provanställning kan komma att tillämpas. Högskolan Dalarna har verksamhet på två orter. Placeringsort för denna anställning är Borlänge, men undervisning och möten på campus i Falun förekommer. Tjänsten kan komma att tillsättas av övertalighet inom Högskolan Dalarna.
Vi värdesätter de kvaliteter som mångfald tillför verksamheten och vi använder oss av kompetensbaserad metodik genom hela rekryteringsprocessen. I de fall rekryteringsprocessen drar ut på tiden kan en vikarie komma att anställas under tillsättningen. Urvalet sker bland de sökande till anställningen. Var vänlig meddela i din ansökan om du är intresserad av vikariatsanställning.
Ansökan ska innehålla:
Innan sista ansökningsdag har du möjlighet att komplettera din ansökan med de vetenskapliga publikationer som inte kan bifogas elektroniskt. Ansökningshandlingarna kommer att sakkunniggranskas.
Vid frågor om din ansökan, vänligen kontakta: rekrytering@du.se
Vill du veta mer om hur det är att jobba vid Högskolan Dalarna? Besök: www.du.se/sv/om-oss/jobba-hos-oss/
Vi undanber oss all kontakt med försäljare av annonser. Vi har gjort våra strategiska val för denna rekrytering.
Antal tjänster | 3 |
---|---|
Arbetstid | Heltid |
Företagsnamn | Högskolan Dalarna |
Lön | Fast månads- vecko- eller timlön |
Omfattning | Tills vidare |
Organisationsnummer | 2021002908 |
Typ av anställning | Vanlig anställning |
Yrke | Universitets- och högskoleadjunkt |
Yrkesområde | Pedagogik |
Högskolan Dalarna söker tre personer till denna tjänst som universitets- och högskoleadjunkt med placerings i Borlänge. Om det låter intressant att arbeta som universitets- och högskoleadjunkt hos Högskolan Dalarna skickar du in din ansökan senast 2025-05-25.
Källa: Arbetsförmedlingen
Högskolan Dalarna söker tre personer till tjänsten som universitets- och högskoleadjunkt i Borlänge.
2025-04-16
Mer infoIgs Assistans AB söker en person till tjänsten som personlig assistent i Haninge.
2025-04-09
Mer infoRälsen, Ekonomisk Fören söker tre personer till tjänsten som personlig assistent i Klippan.
2025-04-09
Mer info